pondelok, 27 septembra, 2021
16.2 C
Bratislava
ÚvodArénaCestovný semafor bol podľa štátu masovo zneužívaný cez výnimky pre pendlerov, dáta...

Cestovný semafor bol podľa štátu masovo zneužívaný cez výnimky pre pendlerov, dáta ale známe nie sú

Pôvodný systém cestovného semaforu bol podľa rezortu zdravotníctva masovo zneužívaný cez výnimky pre pendlerov. Túto informáciu uvádza ministerstvo v návrhu aktualizácie cestovného semaforu, ktorý minulý týždeň schválila vláda. Nie je však jasné, akým spôsobom a v akom rozsahu sa výnimky zneužívajú. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na otázky neodpovedalo a odkázalo na ministerstvo vnútra. Štatistiky však nevedeli poskytnúť ani rezorty vnútra a zahraničných vecí a európskych záležitostí.

„Vašu požiadavku sme postúpili na priame zodpovedanie kolegom z rezortu vnútra,“ odpovedal Komunikačný odbor MZ SR. Agentúra SITA však už predtým rezort vnútra oslovila. „Vami požadovanou štatistikou nedisponujeme,“ uviedla v reakcii hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Cestovný Semafor 2 ponúka pendlerom prechodné obdobie na zaočkovanie. Do 31. júla je možné použiť inštitút pendlera za podmienky pravidelného RT-PCR testu, ktorý nie je starší ako sedem dní. Od 1. augusta sa budú pendleri riadiť režimom pre plne zaočkované a ostatné osoby.

Pohyb ľudí, ktorí bývajú za hranicami, sa od piatka 9. júla zjednoduší novou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR. Podľa nej nemajú očkovaní povinnosť testovať sa. „Zároveň po novom podľa stanovenej vyhlášky sa za zaočkovanú osobu považuje aj človek, ktorý je očkovaný prvou dávkou očkovacej látky, pričom táto definícia s platnosťou do 9. augusta platí okamžite po zaočkovaní,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Zaočkovaným sa zároveň v systéme ehranica stačí zaregistrovať raz za pol roka. Nezaočkovaní občania, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt do 100 kilometrov v prihraničných oblastiach susedného štátu, musia podľa novej vyhlášky predložiť negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako sedem dní.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,488 Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,094 Infikovaných 9,798 Last updated: 27. septembra 2021 - 08:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -