USA: Pátranie v troskách zrúteného domu neprestáva. Nezvestných je stále vyše 100 ľudí

0
Zostávajúcu konštrukciu bytovej budovy Champlain Towers South zbúrali viac ako týždeň potom, čo sa čiastočne zrútila, v Surfside na Floride. Aj keď po týždni pátranie po známkach života v rozdrobených troskách pokračuje, odpovede, prečo sa to stalo a kto za to môže, sa ešte skúmajú. (Foto: SITA/ AP Photo/Lynne Sladky, File)

Záchranári pokračujú v pátraní po obetiach kolapsu obytnej budovy vo floridskom Surfside. Prechádzajú pritom cez nové trosky, ktoré zanechala nedeľňajšia demolácia zvyšku budovy a ktorá pre nich sprístupnila dosiaľ nedosiahnuteľné oblasti. Námestník náčelníka hasičov v okrese Miami-Dade Raide Jadallah informoval, že našli ďalších troch mŕtvych, čím sa počet obetí zvýšil na 27. Viac ako 115 ľudí je stále nezvestných.

Hlavná predstaviteľka okresu Miami-Dade Daniella Levine Cava uviedla, že hoci sa robotníci dostali k novým oblastiam v troskách, šance na nájdenie preživších sú mizivé. „Chápeme, že rodiny si uvedomujú skutočnosť, že čas uplynul, uvedomujú si, že nádeje slabnú. Sme s nimi, vedia, čo sme robili na každom kroku,“ povedala Levine Cava pre reláciu Today televízie NBC.

Foto: SITA/ AP Photo/Gerald Herbert, File

Časť bytového domu Champlain Towers South, ktorá po zrútení z 24. júna ešte stála, zdemolovali v nedeľu večer. Úrady k rozhodnutiu pristúpili pre rastúce obavy z kolapsu poškodenej stavby, ohrozenia záchranných tímov a komplikácií pre pátraciu operáciu. Potrebu zvaliť aj zvyšok domu tiež posilnila prichádzajúca tropická búrka Elsa, ktorá by podľa predpovedí mohla priviesť silný vietor.

Robotníci začali odpratávať niektoré trosky hneď po demolácii, aby sa záchranári mohli dostať do častí podzemnej garáže, o ktorú sa mimoriadne zaujímajú. Pátranie podľa miestnych predstaviteľov začalo krátko pred polnocou. Záchranári dúfajú, že získajú jasnejší obraz o prázdnych priestoroch, ktoré sa môžu nachádzať v troskách. V pondelok bolo podľa agentúry AP na mieste vidno tímy, ako lezú na hromadu sutín, zatiaľ čo ťažká technika zbierala kusy trosiek.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu