Progresívni veriaci vyzývajú cirkvi: Povzbuďte veriacich, aby sa dali zaočkovať proti COVID-19

0
Ondrej Prostredník (foto: facebook O. Prostredníka)

Člen predsedníctva hnutia Progresívne Slovensko (PS) Ondrej Prostredník doručil tento týždeň predstaviteľom cirkví a náboženských spoločností na Slovensku otvorený list s výzvou na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. Ako informoval riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva, otvorený list s názvom „Očkovaním za život” vznikol z iniciatívy platformy Progresívni veriaci. Autori v ňom apelujú na cirkvi a náboženské spoločnosti, aby využili svoj spoločenský vplyv na rozhodnú podporu očkovania.

„V minulosti sme boli svedkami rozhodných a širokých koalícií slovenských cirkví v rôznych témach deklarovaných ako ochrana života. Nazdávame sa, že ochrana života pred pandémiou ochorenia COVID-19 očkovaním si rovnako zasluhuje rozhodné verejné stanovisko predstaviteľov a predstaviteliek cirkví, napríklad aj formou pastierskych listov,” uviedol Prostredník.

Autori v liste oceňujú doterajšie vyjadrenia cirkví na podporu očkovania. Vzhľadom na nízku zaočkovanosť a množstvo konšpirácií a dezinformácií v téme očkovania však očakávajú rozhodnejšie vystupovanie predstaviteľov a predstaviteliek cirkví a náboženských spoločností na podporu očkovania.

Pod listom sú okrem Prostredníka podpísaní producentka Zora Jaurová, teológ a starokatolícky kňaz Martin Kováč, teológ a publicista Miroslav Kocúr a literárny vedec a pedagóg Matúš Mikšík. List podporilo ďalších 85 osobností z rôznych oblastí spoločenského života. 

Tu je celý list

Otvorený list predstaviteľom slovenských cirkví  a náboženských spoločností

Prosíme a vyzývame biskupov a predstaviteľov a predstaviteľky slovenských cirkví ako aj ostatných pastoračne pôsobiacich aktívnych a angažovaných pracovníkov a pracovníčky cirkví a mienkotvorné kresťanské médiá, aby využili svoj vplyv na rozhodnú podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Oceňujeme stanovisko Konferencie biskupov Slovenska z 23. júna 2021, ktorým katolícki biskupi potvrdili, že sú zaočkovaní. Prekvapuje nás však rozpačitý tón stanoviska a chýba nám v ňom rozhodná podpora očkovania. 

Zaočkovanosť na Slovensku je stále nízka. Dáta ukazujú, že veľké skupiny populácie o očkovanie nejavia záujem, alebo z neho majú strach.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa žiaľ dnes stalo predmetom konšpirácií a dezinformácií. Preto od osobností a inštitúcií s významným vplyvom na rozhodovanie ľudí očakávame jasné stanovisko a povzbudenie v prospech očkovania.

Sme presvedčení/é, že cirkvi a veriaci a veriace v nich majú byť “svetlom sveta”. Dnes to znamená aj šírenie osvety o očkovaní, ktoré pomáha zachraňovať životy, a aj snahu pomôcť ľuďom zbaviť sa strachu a obáv, spôsobených často chýbajúcimi a zavádzajúcimi informáciami.

V minulosti sme boli svedkami a svedkyňami rozhodných a širokých koalícií slovenských cirkví v rôznych témach deklarovaných ako ochrana života. Nazdávame sa, že ochrana života pred pandémiou ochorenia COVID-19 očkovaním si rovnako zasluhuje rozhodné verejné stanovisko predstaviteľov a predstaviteliek cirkví, napríklad aj formou pastierskych listov.

Preto sa obraciame na ústredia slovenských cirkví a náboženských spoločností s výzvou, aby spoločným vyhlásením a pastierskymi listami, ktoré sa budú verejne čítať na omšiach a bohoslužbách v kostoloch a miestach modlitby a povzbudili svojich veriacich, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

Z úcty k práci ľudí v zdravotníctve a mnohých dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, s rešpektom voči vynaloženým finančným prostriedkom aj tisícom obetí zákerného vírusu motivujme aj my, veriaci a veriace, našich bratov a sestry k tomuto kroku rešpektujúcej lásky k blížnym. Dajme sa zaočkovať.

Ondrej Prostredník, teológ a publicista
Miroslav Kocúr, teológ a publicista
Martin Kováč, teológ a starokatolícky kňaz
Zora Jaurová, producentka
Matúš Mikšík, literárny vedec a vysokoškolský pedagóg

- Reklama -