OĽANO: Plánuje zastaviť proces asimilácie Slovákov v zahraničí aj zrušením zákazu dvojitého občianstva

0
poslanec Národnej rady SR Milan Vetrák (OĽaNO) Foto: TASR

Vládna strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) plánuje zastaviť proces asimilácie Slovákov v zahraničí podporou výučby slovenčiny v zahraničí či zrušením zákazu dvojitého občianstva, priblížil predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR a poslanec hnutia OĽaNO Milan Vetrák pri príležitosti dňa Slovákov žijúcich v zahraničí. Jeho stanovisko poskytol Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia OĽaNO. Dodal, že poslanci NR SR z hnutia OĽaNO a Ministerstvo kultúry SR v súčasnosti spolupracujú na vybudovaní Múzea a Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Bratislave.

Dojčan priblížil, že počet Slovákov v zahraničí klesol za takmer 30 rokov o viac ako milión osôb. Vetrák podotkol, že tento proces asimilácie chcú zastaviť. „K takým opatreniam patrí podpora vzdelávania v slovenskom jazyku v zahraničí, podpora vedecko-výskumných projektov, lektorátov, osvetovej a duchovnej činnosti, zvýšenie počtu vysokoškolských štipendií na Slovensku, zvýšenie finančnej podpory prostredníctvom dotácií, moderná návratová politika, zrušenie zákazu dvojitého občianstva, elektronické voľby zo zahraničia, či nový zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí a nová koncepcia starostlivosti štátu o nich,“ zdôraznil Vetrák. Dojč dodal, že Slováci pracujúci či študujúci v zahraničí majú pre domovský štát obrovský potenciál. Napríklad z hospodárskeho hľadiska podľa údajov Svetovej banky predstavujú remitencie, teda peniaze, ktoré Slováci posielajú zo zahraničia svojim rodinám, asi dve percentá HDP, čo je zhruba dve miliardy eur.

Prínos slovenských zahraničných komunít vyzdvihla aj ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO). Ocenila, že mnohí z nich slovenskú kultúru šíria a reprezentujú aj mimo Slovenska. Aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš poďakoval zahraničným Slovákom, ktorí nezabúdajú na svoje korene a naďalej sa o osud svojej vlasti zaujímajú. „My sme však občanom sľúbili nielen nástup právneho štátu, ale aj hĺbkovú modernizáciu hospodárstva a verejných služieb, na čo je pripravených niekoľko veľkých investičných schém. K tejto rekonštrukcii štátu pozývame aj našich zahraničných Slovákov, ktorých skúsenosti a zručnosti sú naozaj často neoceniteľné,“ dodal.

Deň Slovákov žijúcich v zahraničí si Slovensko 5. júla pripomína od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

- Reklama -