V rámci akcie „Daniari“ NAKA zadržala a obvinila 14 ľudí

0
peniaze, euro
Foto: Pijon, Pixabay

Národná kriminálna agentúra (NAKA) počas posledných troch dní v rámci akcie s názvom „Daniari“ zdržala a obvinila 14 osôb z daňovej trestnej činnosti a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Ide o bývalých čelných predstaviteľov Finančnej správy SR a zamestnancov daňového úradu na rôznych stupňov riadenia. Tí mali zneužívať svoju právomoc a prijímať úplatky za zabezpečenie vyplatenia nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH).

Celkový, len doteraz zadokumentovaný rozsah neoprávnene vyplatených nadmerných odpočtov v prospech tejto zločineckej skupiny presahuje sumu 18 miliónov eur. Pri akcii zasahovalo viac ako 50 príslušníkov NAKA.

Členovia zločineckej skupiny mali vzájomne a koordinovaným konaním zabezpečiť, že si konkrétne spriaznené daňové subjekty neoprávnene uplatnili nárok na vrátanie DPH. Následne mali zabezpečiť priebeh daňovej kontroly alebo miestneho zisťovania tak, aby napriek neoprávnenosti žiadaných nadmerných odpočtov došlo k ich vyplateniu. Jednotlivým členom zločineckej skupiny a zamestnancom daňového úradu mali za to poskytovať úplatky.

Vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie viacerých osôb. Počet obvinených ani výška zistenej škody s najväčšou pravdepodobnosťou nie je konečná. Vyšetrovatelia podľa hovorcu naďalej pokračujú v objasňovaní tejto rozsiahlej trestnej činnosti.

- Reklama -