Parlament neodvolal Matoviča z postu ministra financií

2
Minister financií SR Igor Matovič počas rokovania mimoriadnej 34. schôdze Národnej rady SR o návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády SR a ministrovi financií SR Igorovi Matovičovi. Bratislava, 30. jún 2021. (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Igor Matovič (OĽaNO) ostáva ministrom financií. Za návrh na vyslovenie nedôvery totiž hlasovalo 51 zo 135 prítomných poslancov Národnej rady SR (NR SR). Na odvolanie ministra z funkcie je pritom potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých poslancov parlamentu, teda minimálne 76.

Za odvolanie Matoviča hlasovali všetci prítomní členovia opozície. Spomedzi koalície sa všetci prítomní poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) hlasovania zdržali. Rovnako sa zdržali aj niektorí členovia poslaneckého klubu Za ľudí, konkrétne Ján Benčík, Marek Hattas, Vladimíra Marcinková, Vladimír Ledecký a Tomáš Lehotský. Z poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa zdržal Ján Krošlák, ostatní boli proti vysloveniu nedôvery Matovičovi.

Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) tesne pred hlasovaním uviedli, že nezahlasujú za opozičný návrh na vyslovenie nedôvery Matovičovi. SaS považuje koaličnú zmluvu za kľúčovú a ako korektný partner ju vždy dodržiava. Vyhlásenie prečítala predsedníčka poslaneckého klubu strany Anna Zemanová. Vo vyhlásení poukázali poslanci na to, že koaličná zmluva hovorí, že za opozičné návrhy sa nehlasuje.

„Máme masívne výhrady. Myslíme si, že Igor Matovič vláde škodí. Chceli sme si naše výhrady s ním vydiskutovať, preto sme ministra financií pozvali na stretnutie,” priblížila Zemanová s tým, že Matovič na stretnutie neprišiel. Zopakovala, že vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) má ich plnú podporu.

Zvolanie mimoriadnej schôdze iniciovali nezaradení poslanci NR SR a členovia strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Návrh odovzdali do podateľne parlamentu v pondelok 28. júna. Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini to zdôvodnil tým, že Matovič nezvláda výkon svojej funkcie ministra, rovnako ako nezvládol výkon premiérskeho mandátu. Pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísalo 39 členov zákonodarného orgánu.

- Reklama -

2 KOMENTÁRE

  1. Ha, ha, ha … banda nenažratých svíň sa teraz predviedla. Koryto je pre nich to čo považujú za podstatné. Čo tam po tom, že sa nenávidia, hlavne že spolu kradnú. Zadávanie štátnych objednávok bez riadneho výberového konania to je pre nich hotová zlatá baňa. Preto potrebovali núdzový stav. Dúfam, že raz všetky tieto objednávky ktoré boli uzatvorené bez riadneho výberového konania, bude prešetrovať polícia.

  2. Stále sa len potvrdzuje aký je Sulík slisky had a členovia jeho strany sú nesvoj právne osoby

Comments are closed.