Heger: Maďarsko je pre Slovensko dôležitý obchodný partner

0
Predseda vlády SR Eduard Heger, minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán pred začiatkom tlačovej konferencie predsedov vlád v rámci pracovnej cesty premiéra SR v Maďarsku. Budapešť, 29. jún 2021. (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Maďarsko je pre Slovensko dôležitým obchodným partnerom. Zdôraznil to predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) na stretnutí s predsedom vlády Maďarska Viktorom Orbánom v Budapešti. Heger doplnil, že je dôležité rozvíjať spoluprácu medzi krajinami.

„Po Nemecku a Rakúsku je Slovensko najvýznamnejším obchodným partnerom. Obrat predstavuje desať miliárd eur. V tomto roku už nárast prekonal deväť percent. Sme veľmi radi, že slovenskí investori sú prítomní v Maďarsku,“ skonštatoval Orbán. Premiéri Slovenska a Maďarska sa tiež rozprávali o rozvoji infrašturkúry. „Do roku 2023 vznikne šesť nových hraničných priechodov. Od mája funguje prepojenie elektrickej siete oboch krajín. Čo sa týka plynovodov, tie sú prepojené a pracujeme na rozšírení. Veľkým plánom je, aby naše hlavné mestá spájala rýchlostná železnica,” vymenoval Orbán.

Predseda vlády SR Eduard Heger a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán počas tlačovej konferencie predsedov vlád v rámci pracovnej cesty premiéra SR v Maďarsku. Budapešť, 29. jún 2021. (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Témou rokovania bola aj koronakríza. Eduard Heger poďakoval Maďarsku za pomoc počas pandémie. „Poslali ste nám medikov v čase keď sme to potrebovali. Pomohli ste nám aj ventilátormi. Toto sú veci, ktoré ukazujú na dobré susedské vzťahy, pretože človek práve v núdzi nájde priateľa,“ uviedol Heger. Obaja predsedovia vlád pritom zdôraznili dôležitosť očkovania. Zhodli sa na tom, že pandémia sa skončila pre tých, ktorí sú zaočkovaní.

Lídri oboch krajín sa rozprávali aj o národnostných menšinách. „Je pre mňa dôležité, aby som bol premiérom všetkých občanov aj menšín. Je to jedna z oblastí, do ktorej chcem investovať. Aby sa všetci občania Slovenskej republiky cítili na Slovensku doma,“ uzavrel Heger. Predsedovia vlád sa rozprávali aj o rozširovaní Európskej únie o krajiny Balkánu a ekonomickom reštarte po skončení pandémie ochorenia COVID-19.

Eduard Heger sa dnes v Budapešti stretne aj s predsedom maďarského parlamentu Lászlóm Kövérom a s krajanmi žijúcimi v Maďarsku.

Predseda vlády SR Eduard Heger a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán počas tlačovej konferencie predsedov vlád v rámci pracovnej cesty premiéra SR v Maďarsku. Budapešť, 29. jún 2021. (Foto: SITA/Branislav Bibel)
- Reklama -