utorok, 19 októbra, 2021
3.9 C
Bratislava
ÚvodArénaEurópsky denný trh s elektrinou sa prepojil

Európsky denný trh s elektrinou sa prepojil

Európsky denný trh s elektrinou sa prepojil. Slovenský denný trh s elektrinou sa tak prepojil so zvyškom Európy. Prepojením krajín zúčastnených v projekte Interim Coupling, ktorého súčasťou je aj Slovensko, sa vytvoril jednotný denný trh s elektrinou v 23 štátoch Európy. Slovensko v procese prepájania denného trhu s elektrinou zastupujú Slovenská elektrizačná prenosová sústava a spoločnosť OKTE.

Systém, v ktorom sa obchoduje s elektrinou na vnútrodennom trhu, a konajú sa cezhraničné obchodovania dodala a spravuje pre OKTE spoločnosť SFÉRA, ktorá informáciu o prepojení trhov zverejnila. Implicitné aukcie umožnia predaj, nákup a alokáciu prenosových kapacít v elektrizačných sústavách z jedného miesta, na jednom spoločnom trhu. Podľa člena predstavenstva Milana Lipovského ide o najväčší projekt na dennom trhu s elektrinou v slovenskej obchodnej oblasti.

Do polovice júna tohto roku existovali na dennom trhu s elektrinou v Európe dve trhové oblasti, a to Market Regional Coupling a 4M MC (Česko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko). Obchod medzi týmito dvoma trhovými oblasťami prebiehal na dvoch miestach prostredníctvom tzv. explicitných aukcií a explicitnej alokácie prenosovej kapacity pre zobchodované množstvo elektriny u prevádzkovateľov prenosových sústav.

Na zjednotenie oboch trhových oblastí sa dlhodobo pripravoval projekt Interim Coupling. Jeho zavedením sa zrušili explicitné aukcie a nahradili sa implicitnými medzi krajinami 4M MC (Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko) a ich susediacimi krajinami – Nemeckom, Poľskom a Rakúskom na šiestich hraničných bodoch. Tak sa 4M MC krajiny integrovali do jednotného európskeho trhu s elektrinou.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 06:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img