pondelok, 20 septembra, 2021
8.4 C
Bratislava
ÚvodArénaDôsledok pandémie? Tisíce ľudí sa vlani nedozvedeli, že trpia onkologickým ochorením a...

Dôsledok pandémie? Tisíce ľudí sa vlani nedozvedeli, že trpia onkologickým ochorením a desaťtisíce o ochoreniach srdca a ciev

Odložená zdravotná starostlivosť je jedným z dôsledkov pandémie koronavírusu. Tisíce ľudí na Slovensku sa vlani nedozvedeli, že trpia onkologickým ochorením. Pri srdcovo-cievnych diagnózach sa noví pacienti počítajú v desiatkach tisíc. Naznačujú to údaje zdravotnej poisťovne Dôvera o uhradenej zdravotnej starostlivosti v minulom roku, ktoré jej zástupcovia predstavili na utorňajšej tlačovej konferencii.

Lekári by za normálnych okolností za jeden rok diagnostikovali onkologické ochorenie u viac ako 2-tisíc poistencov Dôvery. V celoslovenskom meradle, teda u poistencov všetkých poisťovní, ide o pravdepodobne 6 500 pacientov. V prípade srdcovo-cievnych chorôb sú čísla ešte vyššie. Dôvera na základe vývoja v posledných rokoch predpokladá, že zdravotný systém v prvom roku pandémie nezachytil približne 33-tisíc pacientov, u ktorých ochorenie lekár nezistil včas. V celoslovenskom meradle môže ísť o 100-tisíc nových pacientov s ochorením srdca a ciev.

Opatrenia počas pandémie spôsobili aj zastavenie plánovaných operácií. Dôvera porovnávala dáta s posledným rokom pred pandémiou. Priemerná čakacia lehota na piatich oddeleniach, ktoré zvyčajne uskutočňujú najviac operácií, narástla u 43 z 65 sledovaných nemocníc. V 62 nemocniciach poisťovňa zaznamenala pokles počtu hospitalizácií často aj viac ako o polovicu. Celkovo klesol počet hospitalizácií v piatich odbornostiach, ktoré vykonávajú najviac operačných zákrokov, o viac ako 38 % a priemerný čas čakania sa predĺžil o 10 %.

Člen predstavenstva a riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v Dôvere Marian Faktor poukázal na to, že počet dní, ktoré strávili pacienti v nemocniciach, bol oproti štandardnému obdobiu o takmer 23 % nižší. „Štvrtina lôžkovej starostlivosti, ktorá by v štandardnom období bola poskytovaná, počas COVIDu nebola. Priemerná úhrada za hospitalizáciu bola pritom o 300 eur vyššia,“ konštatoval Faktor.

Ako dodal, prvá vlna pandémie zasiahla veľmi ťažko aj kúpele, v apríli 2020 poklesli pobyty na desatinu. Na začiatku roka 2021 počet pacientov v kúpeľoch klesol zhruba na 50 %. Pozitívom v tomto období však bol výrazný úbytok pacientov s ochorením horných dýchacích ciest. Narástol tiež záujem o očkovanie proti chrípke, a to o 52 %. V Bratislavskom kraji to bol viac ako 100 % nárast oproti roku 2019.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 402,808 Úmrtí 12,569 Uzdravení 383,511 Infikovaných 6,728 Last updated: 20. septembra 2021 - 06:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -