Ústavný súd vrátil Najvyššiemu súdu väzbu Kováčika

0
Archív. Na snímke špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA)(Foto: TASR)

Senát Ústavného súdu SR (ÚS SR) na neverejnom zasadnutí senátu 22. júna 2021 zrušil uznesenie Najvyššieho súdu SR (NS SR) z 10. novembra 2020, ktorým potvrdili väzbu pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ústavný súd zároveň vec vrátil najvyššiemu súdu SR na ďalšie konanie. NS SR je tiež povinný nahradiť sťažovateľovi trovy konania 680,65 eur a zaplatiť ich právnemu zástupcovi sťažovateľa do dvoch mesiacov od právoplatnosti tohto nálezu. ÚS SR o tom informoval v tlačovej správe, ktorú poskytol Tomáš Senaj z tlačového a informačného odboru Kancelárie Ústavného súdu.

„Uznesením Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 4 Tost 44/2020 z 10. novembra 2020 bolo porušené základné právo sťažovateľa podľa čl. 17 ods. 1, ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a právo podľa čl. 5 ods. 1 písm. c) a ods. 3 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd,“ uviedol ústavný súd v rozhodnutí.

Najvyšší súd si po minulotýždňovom náleze Ústavného súdu vo veci bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika vyžiadal v pondelok spisový materiál zo Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Potvrdila to hovorkyňa špecializovaného súdu Katarína Kudjáková

Dušan Kováčik je pre obvinenia z viacerých trestných činov momentálne väzobne stíhaný. Podľa orgánov činných v trestnom konaní spolupracoval so zločineckou skupinou takáčovcov, ako aj so skupinou okolo Norberta Bödöra a obvinených policajných funkcionárov.

  • red, SITA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu