Na Slovensku potvrdili ďalšie tri prípady delta variantu koronavírusu

0
Hlavný hygienik SR Ján Mikas Foto: TASR

Na Slovensku laboratórne potvrdili ďalšie tri prípady delta variantu koronavírusu. Ako uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas, osoby neboli zaočkované a boli bez príznakov. Prišli z krajiny mimo Európskej únie a po príchode na Slovensko išli do domácej karantény. Úzke kontakty neboli identifikované.

Hlavný hygienik upozornil, že iba kompletné zaočkovanie a veľká opatrnosť nás zachráni od ďalších vážnych problémov. „Delta variant koronavírusu už začína dominovať v mnohých európskych krajinách. Je, bohužiaľ, omnoho infekčnejší ako alfa variant, ktorý sa presadil u nás. Jedine očkovanie je riešením. So všetkou pokorou vyzývam spoluobčanov, aby rešpektovali pandemické opatrenia, najmä pri príchode zo zahraničia,“ uviedol Ján Mikas.

Ako dodala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková, na Slovensku máme aktuálne celkovo štyri laboratórne potvrdené prípady delta variantu. Všetky osoby boli nezaočkované.

Delta variant patrí spolu s kapa variantom do rovnakej línie, ktoré boli prvýkrát zaznamenané koncom roku 2020 v Indii. Delta variant je infekčnejší ako alfa variant, a to minimálne o 40 %. Nakazená osoba sa stáva infekčnou už na druhý až tretí deň. Nakazeným zároveň hrozí vyššie riziko hospitalizácie. Najbežnejšie príznaky sú bolesť hlavy, hrdla, nádcha a horúčka, zriedkavejší je kašeľ a strata čuchu. Najúčinnejšia ochrana proti delta variantu je podľa odborníkov kompletná zaočkovanosť.

- Reklama -