pondelok, 27 septembra, 2021
14.9 C
Bratislava
ÚvodArénaEÚ: Brusel potvrdil nové sankcie voči Bielorusku

EÚ: Brusel potvrdil nové sankcie voči Bielorusku

 Európska únia vo štvrtok potvrdila nové sankcie proti Bielorusku, ktoré označuje za odpoveď na „eskaláciu vážnych porušovaní ľudských práv“ vrátane zatknutia novinára Ramana Prataseviča. Sankcie sa zameriavajú na ekonomiku, ich terčom je však aj prezident Alexander Lukašenko a jeho spojenci.

Opozičného novinára Prataseviča zadržali 23. mája po tom, čo bieloruské úrady prikázali lietadlu spoločnosti Ryanair, ktoré smerovalo z Grécka do Litvy, pristáť v Minsku. Sankcie smerujú na vybrané odvetvia bieloruskej ekonomiky. V praxi znamenajú obmedzenia vývozu uhličitanu draselného, ktorý je bežnou prísadou do hnojív, exportu tabakového priemyslu či ropných výrobkov. Zahŕňajú aj zákaz predaja softvéru a zariadení, ktoré možno použiť na monitorovanie telefonických hovorov a komunikácie cez internet.

EÚ vystupňovala sankcie po vlaňajších sporných prezidentských voľbách v Bielorusku, ktoré podľa oficiálnych údajov vyhral Alexander Lukašenko. Opatrenia sa zamerali na ľudí obvinených z volebného podvodu a zodpovedných za následný policajný zásah voči opozícii.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,488 Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,094 Infikovaných 9,798 Last updated: 27. septembra 2021 - 07:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -