Ohrozenie pod vplyvom návykovej látky? Treba konať, rozhodol Žilinka

0
generálny prokurátor SR Maroš ŽŽilinka (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Generálna prokuratúra (GP SR) vypracuje analýzu páchania trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Uviedla to v tlačovej správe, ktorú zaslal jej hovorca Dalibor Skladan. Tento trestný čin sa v posledných rokoch stal druhým najčastejšie páchaným trestným činom na Slovensku. Podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku stav dospel do takého štádia, keď je potrebné konať. V analýze sa chce GP SR zamerať na príčiny páchania tejto trestnej činnosti, efektívnosť súčasnej právnej úpravy, pomer trestov ukladaných v správnom konaní a trestnom konaní, prevenciu či dostatočnosť ukladaných trestov.

„Nieto jediného dňa bez vodičov pod vplyvnom alkoholu, ktorí majú na svedomí aj tie najzávažnejšie následky – stratu života nevinných. Stav dospel do štádia, ktorému sa nemožno nečinne prizerať, ale je nevyhnutné reagovať a prijať účinné opatrenia na jeho zvrátenie a nápravu,“ povedal Žilinka.

Analýza má okrem iného priniesť aj pohľad na regionálne rozdiely v páchaní trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a najmä návrhy opatrení, ktoré budú viesť k zníženiu počtu takýchto prípadov.

- Reklama -