Dva roky v úrade prezidentky Čaputovej. Za čo ju chvália a kritizujú poslanci

0
prezidentka SR Zuzana Čaputová (Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová je zosobnením toho, čo v politike, ale aj v celej spoločnosti, potrebujeme väčšmi. Slušnosť, pokoj a rozvaha. Pre agentúru SITA to povedala poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) Vladimíra Marcinková (Za ľudí). Poslanec parlamentu Ondrej Dostál (klub SaS) pre agentúru SITA uviedol, že Čaputová dôsledne bráni slobodu, demokraciu a inštitúcie právneho štátu. Líder strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini skonštatoval, že s prezidentkou mal aj ako predseda vlády, aj teraz v opozícii, korektné vzťahy. Čaputová sa stala 15. júna 2019 prezidentkou SR.

  • Marcinková (Za ľudí)

„Mimoriadne ma teší, že pokračuje v tom, čo začal prezident Andrej Kiska a preukazuje veľkú pozornosť a citlivosť k tým najzraniteľnejším skupinám a rešpekt k ľudským právam. Napriek tomu, že často používa odborné argumenty, ľudia jej rozumejú, dôverujú jej, a čo ma výnimočne teší, motivuje ženy a dievčatá podieľať sa na verejnom živote,“ doplnila Marcinková.

Poslankyňa NR SR Vladimíra Marcinková (Za ľudí). Foto: TASR

Poukázala tiež na to, že sa prezidentka v čase vládnej krízy nebála zaujať jasný postoj a zohrala kľúčovú úlohu pre zachovanie politickej stability v krajine.

  • Dostál (SaS)

Dostál pripomenul, že prezidentka vo svojom inauguračnom prejave okrem iného povedala, že „ak máme úspešne zvládnuť cestu od Slovenska, akým je, k Slovensku, akým by mohlo byť, musíme si otvorene povedať, čo nám v tom pomáha a čo nám bráni.“ „Zuzana Čaputová vo funkcii prezidentky Slovensku v tejto našej spoločnej snahe pomáha,“ myslí si.

poslanec parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita Ondrej Dostál (Foto: SITA/Kancelária Národnej rady SR)

Doplnil, že dôstojne reprezentuje Slovensko na medzinárodných fórach, nevyhýba sa pomenovaniu problémov doma ani vo svete a „robí to odborne, s citom, pokojne a vecne“.

  • Čekovský (OĽaNO)

Podľa predsedu parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristiána Čekovského (OĽaNO) Čaputová vystupuje ako dôstojná hlava štátu. Zvlášť ocenil jej jasné postoje v zahraničnej politike, pri environmentálnych témach alebo pri ochrane ľudských a občianskych práv. „Súčasne však musím pripomenúť, že jej výzva na odchod premiéra v marci počas vládnej krízy, vzbudila otázniky aj medzi odborníkmi.

predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) Foto: TASR

Požiadavku na demisiu predsedu vlády nevyslovil ani jej predchodca Andrej Kiska v roku 2018, keď bola celá spoločnosť otrasená informáciami o tom, ako mafia za Roberta Fica a Petra Pellegriniho prenikla až na Úrad vlády SR. Aj preto si myslím, že týmto krokom prekročila hranice nadstraníckosti a nerešpektovala tradičné postavenie a úlohu prezidentského úradu,“ poznamenal. Zároveň však ocenil jej snahy udržiavať na Slovensku pokojnú politickú situáciu, ktorú občania najmä počas pandémie potrebujú.

  • Pellegrini (Hlas-SD)

Pellegrini dodal, že vzhľadom na to, čo sa v dnešnej spoločnosti deje a aká vážna je situácia, by v mnohých prípadoch očakával, aby hlas prezidentky znel podstatne silnejšie.

Peter Pellegrini (Hlas-SD) Foto: TASR

„A v niektorých momentoch by aj jej vyjadrenia mohli byť trochu odvážnejšie, pretože sa mi zdá, že ešte stále pri mnohých, aj veľmi vážnych veciach, hľadá neutrálnu polohu a tu by sa mi niekedy viac žiadalo, aby sa postavila na stranu ľudí a možno menej rozmýšľala, ako to budú hodnotiť nejakí analytici,“ povedal pre agentúru SITA expremiér.

Čaputová je piatou hlavou štátu v histórii moderného samostatného Slovenska. Svoj sľub zložila 15. júna 2019 počas slávnostnej schôdze NR SR v budove Slovenskej filharmónie. Prezidentský sľub je daný ústavou, Čaputová ho zložila do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana.

- Reklama -