piatok, 6 augusta, 2021
16.6 C
Bratislava
ÚvodArénaPOLÍCIA: Reálne prípady vykorisťovania nelegálne zamestnaných cudzincov

POLÍCIA: Reálne prípady vykorisťovania nelegálne zamestnaných cudzincov

Počas medzinárodnej policajnej akcie Joint action days (JAD) pod záštitou Europolu identifikovali 442 možných obetí obchodovania s ľuďmi. V statuse na sociálnej sieti to uviedla Polícia Slovenskej republiky. Do akcie sa zapojili všetky členské krajiny Európskej únie (EÚ) aj Švajčiarska konfederácia a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Okrem identifikovania možných obetí obchodovania s ľuďmi policajti začali vyšetrovanie 130 nových prípadov, v ktorých existuje podozrenie na spáchanie takéhoto činu. Akcia trvala od 31. mája do 6. júna.

Príslušníci národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii pomohli v rámci akcie rozložiť medzinárodnú organizovanú skupinu. Tá nelegálne pašovala vietnamských štátnych príslušníkov do Európy, kde boli následne mnohí z nich pracovne vykorisťovaní. Išlo o koordinovaný zásah policajných zložiek na Slovensku aj v zahraničí, pričom v SR policajti vykonali tri domové prehliadky a v Bratislave zadržali 50-ročnú ženu, ktorá je považovaná za hlavnú organizátorku organizovanej skupiny na Slovensku. Zadržanú ženu po procesných úkonoch prevzali prezidiálni pátrači, s cieľom zabezpečiť jej prítomnosti na ďalších úkonoch v Nemecku.

Na Slovensku boli počas JAD vykonávané kontroly na celom území krajiny. Príslušníci Úradu hraničnej a cudzineckej polície spolu s inšpektormi práce skontrolovali 31 firiem na miestach, kde existuje predpoklad výskytu obetí pracovného vykorisťovania. Skontrolovali spolu 452 osôb, z toho 187 cudzincov pochádzajúcich najmä z Ukrajiny, Srbska a Vietnamu. Počas kontrol našli 26 nelegálne zamestnávaných osôb.

Polícia konštatuje, že akcia opätovne potvrdila výskyt obchodovania s ľuďmi na celom území EÚ, a to aj na miestach, na ktorých na to nemusí byť prvotný predpoklad. Ľudí vyzýva, že ak disponujú informáciami o možnej obeti obchodovania s ľuďmi, môžu kontaktovať bezplatnú národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi na čísle 0800 800 818.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,898 +53 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,678 Infikovaných 679 Last updated: 6. augusta 2021 - 00:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -