sobota, 24 júla, 2021
16.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Naď: Slovensko bude platiť viac do spoločného rozpočtu NATO

Naď: Slovensko bude platiť viac do spoločného rozpočtu NATO

Slovensko bude možno platiť viac do spoločného rozpočtu Severoatlantickej aliancie (NATO). Uviedol to v pondelok 14. júna na tlačovej besede po summite NATO minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) s tým, že spoločné financovanie aktivít a operácií NATO bolo jednou z nosných tém rokovania. Ako však zdôraznila prezidentka SR Zuzana Čaputová, uvažovalo sa len o navýšení v rámci už existujúceho záväzku členských štátov NATO dávať na obranu do roku 2024 aspoň dve percentá HDP.

Šéf rezortu obrany ďalej skonštatoval, že na summite NATO v Bruseli došlo v tomto smere ku konsenzu a v blízkej budúcnosti bude rozpracovaný koncept, akým spôsobom dôjde k zvýšeniu spoločného financovania.

  • Môže prísť k veľmi výraznému navýšeniu našich platieb do spoločného financovania

„Pre Slovenskú republiku a špeciálne pre rezort obrany to má dvojitý dopad. Na jednej strane môže prísť k veľmi výraznému navýšeniu našich platieb do spoločného financovania. Dokonca boli úvahy, že by to mohlo byť až o 100 percent. Ale asi až tam nepôjdeme. Ale ak dnes ministerstvo obrany platí približne deväť miliónov ročne do spoločného financovania, tak to môže byť kľudne aj okolo 15 miliónov,“ povedal Naď.

Zároveň však dodal, že to môže znamenať aj možnosti pre Slovensko ako tieto peniaze čerpať naspäť. „To znamená, že keď teraz naši vojaci v Lotyšsku pôsobia za peniaze rezortu obrany, tak je možné, že v budúcnosti pri takýchto operáciach to bude preplácané zo spoločného rozpočtu Aliancie,“ uzavrel.

728*90

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,259 +40 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,318 Infikovaných 407 Last updated: 24. júla 2021 - 03:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -