Holáka odvolali z predstavenstva MH Manažment

0
Andrej Holák (Foto: TASR)

Minister hospodárstva Richard Sulík dnes podpísal odvolací dekrét a Andreja Holáka odvolal z predstavenstva spoločnosti MH Manažment. Minister o tom informoval na spoločnej tlačovej besede s generálnym riaditeľom MH Manažmentu Ľubošom Lopatkom. Holáka vo štvrtok zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA). Ako uviedol minister, s Holákom sa nepozná a ani sa sním nikdy nestretol a hoci ide o nominanta strany Smer-SD, nový šéf MH Manažmentu sa pri svojom nástupe rozhodol ho vo firme ponechať.

„Dôvod, ktorý uviedol, a s ktorým sa aj ja stotožňujem, je korporátna pamäť,” objasnil Sulík. Podľa neho je takýto postup vhodný na zachovanie kontinuity, v spoločnosti je tak niekto, kto pozná jej históriu a súvislosti, ktoré nie sú vždy jasné z písomných dokumentov. Výhodou je to napríklad pri súdnych sporoch, ktorých aktuálne MH Manažment vedie asi 30. Minister pritom potvrdil, že na Holáka ho upozorňoval dnes už expremiér Igor Matovič, zároveň však zdôraznil, že v rámci pôsobenia v MH Manažmente nemal Holák žiadnu samostatnú rozhodovaciu právomoc.

Lopatka v tejto súvislosti skonštatoval, že rešpektuje rozhodnutie o odvolaní Holáka, on sám by to však neurobil a jeho nomináciu neľutuje. Podľa jeho vlastných slov nie je obhajcom Holáka, označil ho však za korektného a po odbornej a ľudskej stránke mu nemá čo vyčítať. Podľa Lopatku je nutné počkať na závery vyšetrovania. „Častokrát zlo páchané v mene dobra je horšie, ako zlo samotné,” zhodnotil. Pripomenul, že kauza nesúvisí s pôsobením Holáka v MH Manažmente a on sám sa domnieva, že na jej konci nebude obvinenie zo spáchania trestného činu.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) odvolanie Holáka víta, je však podľa neho neospravedlniteľné, že minister hospodárstva ho obhajoval a držal vo funkcii takmer rok. Predseda Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR Peter Kremský (OĽaNO) ho preto vyzval, aby okamžite odvolal celé vedenie MH Manažmentu. „Kontinuitu so Smerom tu OĽaNO naozaj nebude trpieť,“ odkázal. Kremský zároveň iniciuje poslanecký prieskum vo firme MH Manažment a zvolá mimoriadny hospodársky výbor, na ktorý pozve aj ministra hospodárstva.

Polícia vo štvrtok informovala, že NAKA vykonáva procesné úkony v rámci policajnej akcie s krycím názvom Mýtnik II. Vyšetrovateľ obvinil šesť osôb z trestných činov legalizácie príjmu z trestnej činnosti, ale aj z korupcie a z machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Zadržané boli dve osoby.

- Reklama -