pondelok, 5 decembra, 2022
5.8 C
Bratislava
ÚvodArénaParlamentný výbor odporučil vláde odvolanie šéfa inšpekcie Adriána Szabóa

Parlamentný výbor odporučil vláde odvolanie šéfa inšpekcie Adriána Szabóa

Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre obranu a bezpečnosť odporučil vláde odvolanie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Adriána Szabóa. Vláda schválila návrh na jeho odvolanie v stredu 9. júna. Návrh na zasadnutie kabinetu predložil minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Výbor odporúča odvolanie aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) v rozprave k návrhu uviedol, že je absurdné, že vláda nemôže bez výboru odvolať šéfa inšpekcie. Podotkol, že by sa mali v krátkom čase dohodnúť na zmene zákona. Kritický bol aj podpredseda výboru Peter Pčolinský (Sme rodina), podľa ktorého by si mal funkcionárov vyberať minister vnútra.

Pčolinský novinárom po výbore povedal, že očakával, že minister širšie priblíži dôvody obvinenia Adriána Sz. „Plne rešpektujem, že je Adrián. Sz. väzobne stíhaný. Podľa mojich informácií sú tam viacerí svedkovia a údajne aj nejaké listinné dôkazy,” doplnil s tým, že teda bolo preňho hlasovanie pomerne jednoduché. Podpredsedníčka brannobezpečnostného výboru a exministerka vnútra Denisa Saková (nezaradená) odvolanie nepodporila. „Už len z jedného dôvodu, že v uznesení nebolo povedané nič,” vysvetlila.

Členka výboru Anna Zemanová (SaS) tvrdí, že odvolanie Adriána Sz. je správny krok v pokračovaní zvyšovania dôvery občanov v bezpečnostné zložky štátu a spravodlivosť. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) navyše považuje súčasný stav a postavenie Úradu inšpekčnej služby za neudržateľný. „Vo volebnom programe SaS máme, že vyjmeme inšpekciu z podriadenosti ministra vnútra a osamostatníme ju, pričom by malo ísť o samostatný štátny orgán SR,” uviedol podpredseda NR SR Milan Laurenčík (SaS). „Dokonca aj v Programovom vyhlásení vlády máme záväzok, že vláda prehodnotí postavenie a činnosť Úradu inšpekčnej služby a na základe výsledkov analýzy legislatívnymi opatreniami zabezpečí jej väčšiu nezávislosť a efektivitu,“ pripomenul. Stanovisko poskytol hovorca liberálov Ondrej Šprlák.

V pondelok 14. júna Najvyšší súd SR rozhodol o tom, že Adrián Szabó ide do väzby, keď vyhovel sťažnosti prokurátora voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý obvineného 5. júna do väzby nevzal. Adrián Szabó, ktorý má v súčasnosti pozastavený výkon služby, je obvinený z trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní Adrián Szabó v období rokov 2016 až 2020 neoprávnene poskytoval informácie k trestným kauzám bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi. Informácie sa týkali prípadov ako lustrácie novinárov, komunikácie z aplikácie Threema alebo kauzy Technopol. Za to prijal údajne finančnú hotovosť vo výške aspoň 20 000 eur, niekoľko mobilných telefónov alebo televízor.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -