Lídri G7 predstavili spoločné riešenia

0
Predstavitelia G7 na sumite v Cornwalle.Zdroj: REUTERS / Jonny Weeks

Lídri krajín G7 sa dohodli na spolupráci v riešení “čínskych netrhových ekonomických praktík”, dodaní vakcín proti koronavírusu chudobnejším krajinám a schválili tiež zavedenie globálnej minimálnej dane pre nadnárodné spoločnosti.

Uviedli to v spoločnom nedeľnom vyhlásení. “Pokiaľ ide o Čínu a konkurenciu v globálnej ekonomike, budeme pokračovať v rokovaní o kolektívnych prístupoch riešenia netrhovej politiky a praktík, ktoré podkopávajú spravodlivé a transparentné fungovanie globálnej ekonomiky,” vyjadrili sa.

Lídri sa takisto dohodli na presadzovaní spoločných hodnôt a vyzvali Čínu, aby rešpektovala ľudské práva a základné slobody v Hongkongu a oblasti Sin-ťiang. Peking čelí obvineniu, že sa v regióne dopúšťa vážneho porušovania ľudských práv príslušníkov ujgurskej moslimskej menšiny.

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že chudobným krajinám dodajú jednu miliardu vakcín. Využijú na to priame cesty aj medzinárodný program COVAX. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že na zaočkovanie aspoň 70% svetovej populácie je potrebných 11 miliárd dávok.

Zástupcovia krajín G7 zároveň formálne schválili zavedenie globálnej minimálnej dane pre nadnárodné korporácie, a to po dohode, ktorú minulý týždeň dosiahli ministri financií. Cieľom minimálnej dane je zabrániť firmám využívať daňové raje na presun ziskov a vyhýbanie sa daniam.

Johnson zhodnotil, že medzi lídrami G7 panuje “fantastická úroveň harmónie”, ktorá má demonštrovať hodnotu demokracie a ľudských práv vo zvyšku sveta a pomôcť “najchudobnejším krajinám sveta rozvíjať sa čistým, zeleným a udržateľným spôsobom”.

Britský premiér tiež potvrdil, že krajiny G7 sú zodpovedné za 20% globálnych emisií uhlíka. Dodal, že majú za sebou prvý samit G7, ktorý sa môže pochváliť nulovými emisiami uhlíka. “Tento víkend sme mali jasno v tom, že kroky musia začať od nás,” vyhlásil.

Dodal, že prísľub krajín G7 “vymazať” svoj podiel na klimatickej zmene je síce fantastický, no je potrebné ubezpečiť sa, že budú v tejto oblasti postupovať najrýchlejšie, ako je možné a zároveň pomôžu aj rozvojovým krajinám robiť to isté.

Politik zdôraznil rozhodnutie krajín G7 dostať do škôl viac ako 40 miliónov dievčat z celého sveta. Uviedol, že lídri sa dohodli na financovaní iniciatívy Globálne partnerstvo pre vzdelávanie. Len Británia má prispieť sumou 430 miliónov libier (zhruba 500 miliónov eur).

Fakt, že niektoré deti nemôžu využiť svoj potenciál pre nedostatočný prístup k vzdelávaniu, označil za medzinárodnú hanbu. “Vzdelávanie všetkých detí, najmä dievčat, je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa krajiny môžu dostať z chudoby a pomôže im to vymaniť sa z koronavírusovej krízy,” vyjadril sa.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že G7 nie je “klub zaujatý voči Číne”. Dodal, že Čína je ekonomickým konkurentom, ktorý musí rešpektovať medzinárodné pravidlá. Konkrétne spomenul problém nútených prác.

Prezident USA Joe Biden označil samit ako mimoriadne a produktívne stretnutie. Potvrdil, že USA dodajú 500 miliónov vakcín Pfizer, pričom 200 miliónov by mali vyčleniť do konca roka a zvyšok počas prvej polovice roka 2022. “Jediný spôsob, ako môžeme čeliť globálnym hrozbám, je spolupráca. Spojené štáty si splnia svoju úlohu – Amerika je späť. Som veľmi spokojný s výsledkom celej konferencie,” zhodnotil samit šéf Bieleho domu.

- Reklama -