Najvyšší súd má v utorok rozhodovať o odvolaniach v kauze vraždy novinára Kuciaka

0
Alena Zsuzsová a Marian Kočner (Autor: TASR)

Najvyšší súd SR vytýčil na utorok 15. júna verejné zasadnutie, na ktorom bude rozhodovať o odvolaniach v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v septembri minulého roka uložil v tomto prípade bývalému policajtovi Tomášovi Sz. za účasť na vražde trest 25 rokov väzenia. Ďalších obžalovaných, konkrétne Mariana K. a Alenu Zs., naopak, oslobodil. Podľa verdiktu súdu totiž neexistoval na uznanie ich viny dostatok dôkazov.

Proti oslobodzujúcemu verdiktu v prípade Mariana K. a Aleny Zs. podala odvolanie prokuratúra, proti odsúdeniu sa zase odvolal obžalovaný Tomáš Sz. Úrad špeciálnej prokuratúry zároveň odvolaciemu súdu predložil nové dôkazy. Podľa medializovaných informácii má ísť napríklad o analýzu šifrovanej komunikácie Mariana K. a Aleny Zs., ktorú vypracovala Univerzita Komenského.

V prípade Tomáša Sz. má Najvyšší súd SR kompetenciu verdikt potvrdiť, vrátiť vec na ŠTS, prípadne ho aj oslobodiť. V prípade Mariana K. a Aleny Zs. môže len potvrdiť oslobodzujúci rozsudok alebo vec vrátiť prvostupňovému súdu. V takom prípade zároveň prokuratúra a právni zástupcovia poškodených žiadajú odňať vec senátu, ktorý v prípade pôvodne na ŠTS rozhodoval.

V kauze vraždy novinára a jeho partnerky Martiny Kušnírovej sú zatiaľ právoplatne odsúdení strelec Miroslav Marček a sprostredkovateľ Zoltán Andruskó. Andruskóovi, ktorý od svojho zadržania v septembri 2018 spolupracoval s vyšetrovateľmi, uložil Špecializovaný trestný súd v Pezinku v decembri 2019 v rámci schvaľovania dohody o vine a treste 15 rokov väzenia. Bývalý vojak Marček, ktorý sa k zastreleniu Kuciaka a Kušnírovej priznal až neskôr, bol pôvodne súdený zo zvyškom obžalovaných v procese, ktorý sa začal v januári 2020. Po tom, čo sa aj pred súdom priznal a ten ho opakovane vypočul, bol vyčlenený na samostatné konanie. V apríli 2020 mu nakoniec ŠTS vymeral trest 23 rokov väzenia. Voči tomuto verdiktu sa odvolal prokurátor, ktorý v jeho prípade požadoval trest 25 rokov. Najvyšší súd odvolaniu prokurátora začiatkom decembra minulého roku vyhovel.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana K. V rámci súdneho procesu v tejto kauze sa prejednávala aj vražda podnikateľa Petra Molnára z Kollárova z roku 2016. Podľa obžaloby ju vykonali Miroslav Marček a Tomáš Sz. Dôvodom malo byť to, že zavraždený mal doma vyššiu sumu peňazí.

- Reklama -