nedeľa, 25 júla, 2021
18.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Nedostatok súčiastok začínajú pociťovať aj firmy zo strojárskeho a elektrotechnického priemyslu

Nedostatok súčiastok začínajú pociťovať aj firmy zo strojárskeho a elektrotechnického priemyslu

Negatívne dopady plynúce z nedostatku dôležitých súčiastok alebo vysokých cien niektorých vstupov začínajú pociťovať aj firmy zo strojárskeho a elektrotechnického priemyslu. Ako pre agentúru SITA potvrdil prezident Asociácie strojárskeho a elektrotechnického priemyslu Jozef Špirko, problémy spôsobujú aj oneskorenia dodávok a výpadky v rámci dodávateľsko-odberateľského reťazca. Doteraz sa pritom na Slovensku v súvislosti s celosvetovým nedostatkom čipov spomínali najmä problémy automotive sektora. Absencia komponentov dokonca spôsobila prerušenie výroby automobiliek na Slovensku.

„Aj keď zatiaľ okrem medializovaných problémov spôsobených výpadkami dodávok mikroprocesorov nemáme informácie o nejakom zásadnom prerušení výroby, do budúcna nemožno vylúčiť aj výraznejšie problémy,” uviedol k ďalšieho vývoju Špirko. Podniky sa podľa neho v rámci možností snažia vplyv na zákazníkov manažovať dennodennou komunikáciou s dodávateľmi a ďalšími internými opatreniami. Keďže však podnikajú na vysoko konkurenčnom medzinárodnom trhu, možnosť zvyšovať ceny tovarov a služieb je veľmi obmedzená.

Štát by pritom podľa predstaviteľov strojárskeho a elektrotechnického priemyslu nemal podnikom pomáhať iba rôznymi dotačno-podpornými schémami. Mal by sa snažiť naďalej zlepšovať podnikateľské prostredie, znižovať administratívne a iné zaťaženie podnikania, upraviť daňovo-odvodové zaťaženie, znižovať vysoké ceny energií a spružňovať pracovnoprávnu legislatívu.

Asociácia strojárskeho a elektrotechnického priemyslu združuje priemyselné podniky pôsobiace v sektore strojárskeho a elektrotechnického priemyslu. Aktuálne zastupuje 27 významných spoločností, ktoré spolu zamestnávajú približne 20-tisíc zamestnancov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,302 Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,359 Infikovaných 409 Last updated: 25. júla 2021 - 05:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -