Exekútori varujú pred posunom rovnováhy v prospech dlžníkov a v neprospech veriteľov

0
Exekúcia, ilustračná snímka Zdroj: (stockPack)

Slovenská komora exekútorov (SKE) varuje pred ďalším posunom rovnováhy v exekučnej legislatíve v prospech dlžníkov a v neprospech veriteľov. Zvýšenie nepostihnuteľnej čiastky na exekúciu, ktoré tento týždeň avizovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), môže podľa exekútorov vážne ohroziť sociálne najslabšie skupiny veriteľov a znížiť schopnosť dlžníkov splácať svoje záväzky. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.

„Sme presvedčení, že nielen dlžníci, ale aj veritelia majú právo na slušný život. V mnohých prípadoch ide o sociálne veľmi slabé skupiny ľudí, napríklad mamičky čakajúce na výživné, obete trestných činov domáhajúce sa náhrady škôd či dôchodcov, ktorí v dobrej viere požičali niekomu peniaze. Tieto skupiny ľudí sa vďaka ďalšiemu opatreniu vlády v prospech dlžníkov dostanú k svojim peniazom neskôr, prípadne ich za dlžníkov v niektorých prípadoch bude musieť uhradiť štát,“ uviedol prezident SKE Miroslav Paller.

Ministerstvo spravodlivosti pripravuje podľa slov Márie Kolíkovej riešenie, pri ktorom by sa progresívne zvyšovala takzvaná nepostihnuteľná čiastka mzdy pri exekúcií so stúpajúcim príjmom. Toto opatrenie má vraj motivovať dlžníkov, aby si hľadali prácu s vyšším príjmom, pričom by všetky ich zarobené peniaze navyše nešli iba na splácanie exekúcie. „Vláda síce avizuje sociálny prístup, ktorému rozumieme, no zvolené riešenie nepomôže najslabším, ale naopak, najlepšie zarábajúcim dlžníkom. Tým bude s vyšším príjmom narastať suma, ktorá ostane pre ich potreby. Sme však presvedčení, že ústrednou motiváciou pre občana v exekúcií by malo byť čím rýchlejšie, a teda aj lacnejšie splnenie svojich záväzkov,“ upozornil Paller.

Exekútori prichádzajú s vlastným riešením, ktoré má na jednej strane zvýšiť ochranu dlžníkov, no nezasiahnuť výrazne do ich schopnosti a rýchlosti splácania svojich záväzkov. „Navrhujeme, aby sa zvýšila suma, nad ktorú sa dnes vykonáva exekučná zrážka bez obmedzenia, a to zo 150 na 200 percent životného minima,” ozrejmil prezident SKE. Komora navrhuje aj to, aby sa zarábajúci manžel či manželka dlžníka prestal považovať za vyživovanú osobu.

Prezident komory je prekvapený, že jej členovia zatiaľ neboli oslovení v rámci avizovanej pracovnej skupiny, ktorá sa mala zaoberať touto exekučnou úpravou. „Preto touto cestou predkladáme naše návrhy, aby sme sa konkrétnymi riešeniami zapojili do pripomienkového konania legislatívneho zámeru ministerstva spravodlivosti,“ uzavrel Paller.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu