EMA odporúča nepoužívať vakcínu od AstraZenecy u ľudí, ktorí mali syndróm kapilárneho úniku

0
Ampulky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy Astrazeneca. (Foto: TASR/AP)

 Európska lieková agentúra (EMA) odporúča nepoužívať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca u ľudí, ktorí mali zriedkavý cievny syndróm. Uviedla to po preskúmaní prípadov šiestich ľudí, ktorí mali syndróm kapilárneho úniku po zaočkovaní spomenutou látkou Vaxzevria. Podľa európskeho regulátora by mal byť syndróm kapilárneho úniku uvedený v informáciách o produkte ako nový vedľajší účinok.

Vakcína Vaxzevria sa už skôr spájala s tvorbou zriedkavých krvných zrazenín. Podľa zdravotníckych predstaviteľov jej výhody stále prevyšujú malé riziká.

EMA v piatok tiež oznámila, že pokračuje v preskúmavaní malého počtu prípadov myokarditídy (zápalu srdcového svalu, pozn. SITA) a perikarditídy (zápalu obalu srdca) u ľudí, ktorí absolvovali očkovanie vakcínami od konzorcia Pfizer-BioNTech a spoločnosti Moderna. Príznaky týchto problémov sú zvyčajne dýchavičnosť a bolesti hrudníka, zvyčajne sú dočasné. „Je potrebná ďalšia analýza, aby sa zistilo, či existuje príčinná súvislosť s vakcínami,“ uviedla EMA s tým, že očakáva dokončenie preskúmania daných prípadov na budúci mesiac.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu