Aktualizované: V kauze prípravy vraždy Volzovej predvolali na súd mafiánov, aj herečku Furkovú

0
Na archívnej snímke Silvia Volzová (Foto:TASR)

 V kauze prípravy vraždy podnikateľky Silvie Klaus Volzovej dnes Okresný súd Bratislava II predvolal za účelom svedeckých výpovedí viacerých odsúdených príslušníkov podsvetia. V pozícii svedkov sú tak napríklad Ladislav Bališ známy ako „Dlhý Laco”, Ivan Cupper prezývaný „Vincko” alebo Jurij Fejér známy ako „Malý Rus”.

Ako prvá však vypovedala herečka Zita Furková. Tá uviedla, že od roku 1996 poskytovala pre televíziu Markíza externe dabingové služby. O vzťahoch medzi Volzovou a jej obchodným partnerom, v súčasnosti obžalovaným Pavlom Ruskom však nevedela podrobnosti. „Viem, že tam boli vzťahy, ktoré boli napäté, ale to som vedela z druhej ruky,” povedala s tým, že informácie o dianí v Markíze jej dával herec Ľubo Gregor. Ten jej podľa vlastných slov v roku 1997 povedal, aby Ruskovu manželku Vieru upozornila, že Volzová sa chce „zmocniť televízie”. „Odpovedala, že ona o tom vie,” uviedla Furková. Takisto povedala, že Gregor sa v jej prítomnosti pýtal Ruska, či chce zlikvidovať Volzovú. „Na to sa on (Rusko) ohradil, že či sa zbláznil, že sa pred ňou skrýva v Čechách,” povedala Furková.

Bývalý člen skupiny sýkorovci František Borbély vypovedal, že na pokyn Petra Čongrádyho zabezpečovali ešte pred kauzou známou ako Gamatex ochranu Volzovej a po vypuknutí kauzy aj televízie Markíza. Skupina zároveň podľa svedka vykonávala „špehy”, teda sledovanie Ruska „aby niečo nevyviedol”. O tom však Borbély vedel len od iných členov skupiny. Ochranu Volzovej a sledovanie Ruska potvrdil aj Juraj Bilík zvaný „Čapatý”. Dôvodom podľa neho bolo, že sa Rusko chcel „postarať o Volzovú”, aj keď túto informáciu Bilík podľa vlastných slov počul len medzi rečou. Zároveň odmietol, že by sa sýkorovci mali podieľať na príprave vraždy Volzovej. „Načo by sme ju mali zabíjať, keď sme ju ochraňovali,” povedal.

Svedok Igor Lavrinčík, spájaný s podsvetím na severe Slovenska, sa k prípadu nevedel vyjadriť, keďže o ňom podľa vlastných slov vie len z médii. Uviedol však, že v roku 1998 sa so šéfom sýkorovcov Róbertom Lališom bavili o kauze Markíza. Lališ vtedy údajne povedal, že ak by nedošlo k dohode, mohlo by dôjsť k útoku na Ruska. Svedok Ladislav Bališ k veci uviedol len to, že sa sýkorovci v spore o Markízu angažovali.

Svedkovia Jurij Fejér a Martin Kováč prezývaný „Rybička” zhodne uviedli, že o údajnej príprave vraždy Volzovej ani o okolnostiach jej sporov s Pavlom Ruskom nevedia nič. Druhý menovaný však povedal, že počas sporu o Markízu v televízii pôsobil ako ochrankár z poverenia sýkorovcov. Ako posledného svedka mali dnes vypočuť na doživotie odsúdeného Ivana Cuppera, ten však vypovedať odmietol. Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 14. októbra.

Obžalobe v tomto prípade čelia bývalý riaditeľ TV Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko a odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Róbert Lali, prezývaný Kýbel. Prípad sa prejednáva za sprísnených bezpečnostných podmienok v bratislavskom Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody.

Podľa obžaloby navštívil Rusko v roku 1997 Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Volzovú uniesli, donútili ju prepísať svoj podiel v spoločnosti Markíza – Slovakia na neho a potom ju odstránili. Rusko obvinenie odmieta. Vo svojej výpovedi pred súdom v máji 2019 pripomenul, že akúkoľvek zmenu vo vlastníckej štruktúre spoločnosti Markíza – Slovakia, ktorú spoluvlastnil s Volzovou, by musela odobriť licenčná rada. Ak by, ako sa tvrdí v obžalobe, Volzovú niekto prinútil prepísať jej podiel na Ruska a ten by ju následne zlikvidoval, rada by ju nemohla vypočuť. To totiž podľa Ruska prikazoval zákon. V tom prípade by spoločnosť mohla prísť o vysielaciu licenciu.

Týmto je podľa obžalovaného vyvrátený argument obžaloby, že by z jej smrti mal finančný prospech. „To nemá žiadnu logiku, to by som musel byť psychicky chorý,“ skonštatoval Rusko. Podiel na skutku popiera aj odsúdený šéf sýkorovcov Róbert Lališ. Ten mal podľa obžaloby zabezpečiť sledovanie Volzovej. Celá vec sa nakoniec neuskutočnila, keďže Mikuláša Černáka vzali do väzby. Černák s Kaštanom účasť na skutku pripustili a Černák sa Volzovej na pojednávaní v septembri 2019 aj ospravedlnil.

- Reklama -