Stavebná produkcia v apríli medziročne vzrástla o 8,4 %

0
Ilustračná snímka. (Foto: jannonivergall, Pixabay)

Objem stavebných prác dosiahol v apríli 400,3 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 8,4 %. Údaje stavebnej produkcie za apríl sa však medziročne podľa Štatistického úradu SR porovnávajú s obdobím, keď nastalo výrazné ekonomické spomalenie spojené s prepadom jednotlivých parametrov v rámci radikálnych opatrení počas prvej vlny pandémie. Výkon stavebníctva tak zostal stále približne 5 % pod úrovňou produkcie v rovnakom období pred pandémiou.

Zvýšili sa všetky druhy stavebných aktivít, ale žiadna z nich nedosiahla úroveň apríla spred dvoch rokov. Celkový objem prác na domácom trhu dosiahol 362,1 mil. eur pri medziročnom náraste o 4,7 %, zvýšená medziročná aktivita bola viditeľná v oboch zložkách, a to v novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 3,2 %, ako aj v oblasti opravy a údržba o 5,6 %. Obe zložky boli približne o desatinu menej produktívne ako pred dvoma rokmi v apríli.

Z hľadiska výrobného zamerania sa výraznejšie zvýšili práce na inžinierskych stavbách, a to o 6,7 %. Tie okrem iného zahŕňajú aj výstavbu diaľnic a druhý mesiac rástli aj práce na výstavbe budov o 3,8 %. Podielovo významnejšia produkcia na inžinierskych stavbách stále výrazne, o viac ako 15 %, zaostávala za objemami spred dvoch rokov.

Druhý mesiac po sebe rástli aj stavebné aktivity v zahraničí, v apríli výrazne o 62 % a vďaka tomu presiahli aj úroveň apríla spred dvoch rokov. Na celkovej produkcii stavebníctva však práce za hranicami tvoria len desatinový podiel.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu