Nemecko: Zomrel posledný sovietsky vojak zapojený do oslobodenia tábora smrti v Osvienčime

0
David Dushman (Foto:injuredly.com)

Vo veku 98 rokov skonal David Dushman, posledný žijúci sovietsky vojak podieľajúci sa na oslobodení nacistického tábora smrti v Osvienčime. V nedeľu to potvrdila židovská komunita v nemeckom Mníchove a Hornom Bavorsku.

Dushman naposledy vydýchol v sobotu v mníchovskej nemocnici, symbolicky v predvečer 77. výročia vylodenia spojencov v Normandii. „Každý svedok histórie predstavuje stratu, ale rozlúčka s Davidom Dushmanom je obzvlášť bolestivá,“ uviedla Charlotte Knoblochová, bývalá šéfka nemeckej Ústrednej rady Židov.

Ako mladý vojak Červenej armády Dushman 27. januára 1945 svojím tankom T-34 zrovnal so zemou elektrický plot okolo notoricky známeho koncentračného tábora v južnom Poľsku. Neskôr pripustil, že spolu s ďalšími vojakmi si v tej chvíli neuvedomili dôležitosť toho, čo sa stalo v Osvienčime.

„Všade boli kostry. Potkýnali sa okolo budov, sedeli, ležali medzi mŕtvymi. Strašné. Hneď sme im podali všetky konzervy, čo sme mali, a okamžite sme šli ďalej – loviť fašistov,“ spomínal Dushman v roku 2015 počas rozhovoru pre mníchovský denník Süddeutsche Zeitung. Nacisti v rokoch 1940 – 1945 zavraždili v Osvienčime viac ako milión ľudí, väčšinou Židov deportovaných z rôznych kútov Európy.

Samotný Dushman bol predtým počas druhej svetovej vojny súčasťou viacerých vojenských operácií vrátanie bitiek pri Stalingrade a Kursku. Trikrát bol vážne zranený, ale napokon prežil vojnu – ako jeden zo 69 vojakov divízie, ktorá pôvodne mala 12-tisíc členov.

Po vojne Dushman pôsobil štyri dekády ako tréner ženského národného šermiarskeho družstva Sovietskeho zväzu a na olympijských hrách 1972 bol svedkom útoku palestínskych teroristov na izraelských športovcov. Pravidelne oprašoval svoje vojenské vyznamenania, aby sa mohol zúčastňovať na stretnutiach veteránov a pripomínať mladším generáciám hrôzy holokaustu.

- Reklama -