sobota, 31 júla, 2021
24 C
Bratislava
ÚvodArénaJe neprípustné, aby sudca nerešpektoval protipandemické opatrenia - vyhlásila Súdna rada

Je neprípustné, aby sudca nerešpektoval protipandemické opatrenia – vyhlásila Súdna rada

Súdna rada SR plne podporuje predsedov súdov pri implementovaní všetkých platných protipandemických opatrení a pri vyvodzovaní zodpovednosti za ich porušovanie. Vyhlásila to vo štvrtok 3. júna na svojom 9. zasadnutí. Členovia súdnej rady jednomyseľne prijali stanovisko k medializovaným prípadom nerešpektovania a popierania záväznosti niektorých protipandemických opatrení niektorými sudcami.

V stanovisku zdôraznili, že je neprípustné, ak sudca napriek stanoviskám odborníkov a relevantných autorít, verejne prejavuje názor o neúčinnosti prekrytia horných dýchacích ciest ako opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19. „Na posudzovanie takéhoto opatrenia nie len že sudca nemá potrebnú odbornosť, ale takéto názory môžu výrazne oslabovať efektivitu práce tých orgánov verejnej moci, ktoré zvádzajú denný boj s pandémiou a jej následkami,“ uviedla rada.

Neprípustné u sudcu je podľa Súdnej rady SR aj nerešpektovanie všeobecne záväzných právnych predpisov, bez ohľadu na to, či k nemu dochádza pri rozhodovacej činnosti, alebo občianskom živote. „V oboch týchto oblastiach musí mať sudca na mysli, že platí prezumpcia ústavnosti všeobecne záväzných právnych predpisov a ich zrušenie z dôvodu protiústavnosti možno dosiahnuť len v predpísanom konaní,“ dodala rada v stanovisku. Doplnili, že súdna rada je oprávnená a povinná konať a prijímať opatrenia, ktorými sa zamedzí oslabovanie dôveryhodnosti justície.

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák navrhol dočasné pozastavenie výkonu funkcie u sudcu Okresného súdu Zvolen Dalibora Miľana. Sudca sa dlhodobo odmieta podrobiť protiepidemickým opatreniam proti šíreniu ochorenia COVID-19. Návrh mu bol 31. mája doručený elektronickou poštou a členovia súdnej rady o ňom budú rozhodovať na zasadnutí 18. júna 2021.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,647 +66 Dnes Úmrtí 12,540 +4 Dnes Uzdravení 379,535 Infikovaných 572 Last updated: 31. júla 2021 - 11:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -