Vedci vo vlakoch nový koronavírus nenašli

0
Ilustračná snímka. (Foto: facebook ZSSK)

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) prítomnosť nového koronavírusu SARS-CoV-2 nepotvrdili. Informovali o tom na dnešnom tlačovom brífingu zástupcovia oboch inštitúcií. V apríli odborníci z Biomedicínskeho centra (BMC) SAV spolu so zaškoleným personálom ZSSK odobrali 187 vzoriek. Testovaní boli pokladníci a sprevádzajúci personál, rušňovodiči a ich pracovný priestor. Tiež sa odobrali vzorky aj z miest v osobných, diaľkových a regionálnych vlakoch. Vzorky následne analyzovali výskumníci v Biotechnologických laboratóriách BMC SAV. Prítomnosť vírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 detekovali metódou RT-PCR.

Predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň priblížil, že všetky vlaky dezinfikujú ozónom a dvakrát týždenne polymérovou dezinfekciou s účinnosťou takmer týždeň. Dodal, ze štandardne sa vozne, sanita aj dotykové plochy čistia prostriedkami na báze etanolu a chlóru. Klimatizácia sa kontroluje denne a podľa typu klimatizácie sa robí aj výmena filtrov. Aspoň raz za deň sa robí tiež čistenie osobných vozňov. Podľa neho o zodpovednosti ich zamestnancov a cestujúcich a o čistení a dezinfekcii priestorov vypovedá, že PCR metóda vírus SARS-CoV-2 nepotvrdila. „Zároveň žiadame aj to, aby boli cestujúci a naši zamestnanci zodpovední,“ uviedol.

„To, že sme v nazbieraných vzorkách neidentifikovali vírus, neznamená, že vo vlaku nikdy necestovali infikovaní. My sme však potvrdili, že na nami testovaných miestach, ako sú sedačky, koše, často využívané tlačidlá, madlá a kľúčky, vírus nezostal,“ podotkol vedúci Biotechnologických laboratórií BMC SAV Vladimír Zelník. Objasnil, že po oslovení ZSSK začali intenzívne spolupracovať na detailoch štúdie, určili reprezentatívne priestory či počet vzoriek.

- Reklama -