Polícia: Nič sa nemanipuluje. Znepokojenie niektorých osôb je pochopiteľné

0
prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík (Foto: TASR)

Všetky vyšetrovacie úkony v rámci objasňovania medializovaných káuz policajtmi zaradenými v pracovnej skupine „Očistec”, v rámci ktorých boli obvinené viaceré osoby aj z prostredia bezpečnostných zložiek, sú vykonávané výlučne v medziach zákona. V stanovisku na sociálnej sieti to zdôraznil Policajný zbor SR. Zainteresované osoby sú podľa polície vypočúvané po zákonnom poučení a po vznesení obvinenia aj za prítomnosti obhajcov tak, aby bolo v plnej miere dodržané právo obvinených na obhajobu.

„V existujúcich dôkazných situáciách je pochopiteľné znepokojenie niektorých osôb, pričom pri vedení trestných stíhaní nikdy nedochádza k manipulovaniu dôkazov v akejkoľvek forme v žiadnych z vyšetrovaných trestných vecí, nie len v aktuálnych, ale ani v ostatných,” zdôraznila polícia s tým, že medializované prípady majú na starosti skúsení policajti s dlhoročnou praxou, ktorí v minulosti stáli pri rozložení a odsúdení rôznych organizovaných a zločineckých skupín pôsobiacich na území SR. „Vyšetrovatelia, ako aj operatívni pracovníci vyjadrujú vysoké znepokojenie nad tým, že rôzne spravodajské a ničím neoverené informácie, kde ani pôvod ani zákonnosť získania takýchto informácii nie je zrejmý, sú verejnosti účelovo podsúvané ako „zaručené informácie“, pričom dôkazy získané zákonným spôsobom v rámci vedenia trestných konaní, ktoré boli podrobené riadnemu prieskumu, či už prokuratúrou, alebo konajúcimi prvostupňovými a odvolacími súdmi, a to niekoľko násobne, sú zámerne zamlčiavané a označované za nepravdivé,” uvádza polícia.

Policajný zbor dodáva, že podobné útoky vnímajú policajti zaradení v pracovnej skupine “Očistec” ako pokus o zastrašovanie a snahu o diskreditáciu skupiny a jej členov, v úmysle zmariť riadne a nestranné vyšetrovanie rozsiahlej obzvlášť závažnej trestnej činnosti a dosiahnutie spravodlivosti.

Viacerí politici, predovšetkým z prostredia opozície hovorili v posledných dňoch o podozreniach z manipulácie vyšetrovania medializovaných káuz. Kritizovali pritom napríklad údajné dohody medzi vyšetrovateľmi a prokurátormi na jednej strane a svedkami-kajúcnikmi, ktorí vypovedajú za rôzne ponúknuté výhody. Predseda strany Smer-SD Robert Fico vyhlásil, že na základe takýchto praktík boli obvinený napríklad bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik alebo exprezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Šéf parlamentu Boris Kollár zase opakovane zdôrazňoval nevinu bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského.

- Reklama -