nedeľa, 5 decembra, 2021
0.8 C
Bratislava
ÚvodArénaRusko: Parlament prijal zákon, ktorý Navaľného spolupracovníkom bráni kandidovať vo voľbách

Rusko: Parlament prijal zákon, ktorý Navaľného spolupracovníkom bráni kandidovať vo voľbách

Dolná komora ruského parlamentu v stredu schválila návrh zákona, ktorý ľuďom zapojeným do činnosti skupín považovaných v Rusku za extrémistické, zakazuje kandidovať vo voľbách. Po schválení spomenutého zákona ešte bude potrebné, aby ho schválila horná komora parlamentu a podpísal prezident Vladimir Putin.

Podľa kritikov je to snaha o eliminovanie spolupracovníkov uväzneného vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného pred parlamentnými voľbami, ktoré sú naplánované na 19. septembra. Ruská generálna prokuratúra totiž momentálne žiada, aby bola Navaľného protikorupčná nadácia i ďalšie inštitúcie napojené naňho uznané za extrémistické organizácie.

Niekoľko Navaľného blízkych spolupracovníkov predtým avizovalo zámer uchádzať sa o zvolenie vo voľbách. Šéf spomenutej protikorupčnej organizácie Leonid Volkov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter poznamenal, že návrh zákona predstavuje paniku Kremľa.

Najznámejšieho kritika ruského prezidenta Vladimira Putina zadržali 17. januára po jeho návrate z Nemecka. Navaľnyj sa tam liečil päť mesiacov z následkov otravy nervovoparalytickou látkou typu novičok. Začiatkom februára Navaľného odsúdili na dva roky a osem mesiacov väzenia pre porušenie pravidiel podmienečného odsúdenia počas zotavovania sa v Nemecku. Podmienečný trest dostal v roku 2014 na základe obvinenia zo sprenevery.

Podľa Navaľného bolo jeho obvinenie vykonštruované a európsky súd dospel k záveru, že bolo nezákonné. Právnici protikorupčného aktivistu argumentovali, že ich klient sa počas liečby v Nemecku nemohol osobne hlásiť ruským úradom, aby splnil pravidlá podmienečného trestu.

728*90

1 komentár

  1. A ktoré štáty vo svete dovolia kandidovať vo voľbách úplatkárom , teroritom a ľuďom plateným z akéhokoľvek zahraničia !?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 722,108 +9,359 Dnes Úmrtí 14,771 +75 Dnes Uzdravení 587,717 Infikovaných 119,620 Last updated: 5. decembra 2021 - 00:07 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img