Generálny prokurátor bude vykonávať ďalší dozor u exriaditeľa NAKA Zuriana

0
Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka (Foto: TASR)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka bude vykonávať ďalší dozor v prípravnom konaní u obvineného bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana. Rozhodol o tom dnes z dôvodu vylúčenia akýchkoľvek pochybností o objektívnosti alebo účelovosti trestných konaní. Žilinka bude dozorovať aj prípad obvineného vedúceho operatívneho oddelenia NAKA Jána Kaľavského. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

„Prokurátor generálnej prokuratúry v rámci výkonu dozoru preskúma zákonnosť a odôvodnenosť vznesenia obvinenia na oboch obvinených, ako aj zákonnosť, primeranosť a proporcionalitu postupu policajných orgánov pri domovej prehliadke vykonanej dňa 21. mája 2021 u obvineného Mgr. B. Z,“ uviedol Skladan. Ako dodal, prokuratúra v súčinnosti s príslušnými orgánmi Policajného zboru sa zaoberá a preveruje všetky skutočnosti o možných podozreniach z ovplyvňovania vyšetrovaní závažnej trestnej činnosti a garantuje objektívnosť a zákonnosť ich objasnenia. Vo veci koná prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava pod dohľadom prokurátora Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky.

Polícia 21. mája v ranných hodinách vykonala domovú prehliadku v byte bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana v Poprade. Dôvodom bolo vznesenie obvinenia vyšetrovateľom policajnej inšpekcie. Samotného Zuriana nezadržali, keďže sa nachádza v zahraničí. Branislav Zurian čelí obvineniu pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

- Reklama -