utorok, 7 decembra, 2021
-0.3 C
Bratislava
ÚvodArénaTeherán inšpektorom MAAE zrušil prístup k snímkam z jadrových zariadení

Teherán inšpektorom MAAE zrušil prístup k snímkam z jadrových zariadení

Medzinárodní inšpektori už nemajú prístup k snímkam z iránskych jadrových zariadení. V nedeľu to oznámil predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf s tým, prístup Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) k snímkam vypršal v sobotu 22. mája.

V decembri iránsky parlament schválil zákon o pozastavení časti inšpekcií MAAE v jadrových zariadeniach krajiny, ak európski signatári jadrovej dohody do februára neposkytnú Iránu pomoc zmierňujúcu sankcie v oblasti ropného a bankového sektora. MAAE s Iránom uzavrela trojmesačnú dohodu o uchovávaní záznamov z monitorovacích prístrojov v jadrových zariadeniach. Teherán však pohrozil, že snímky zmaže, ak nedosiahnu dohodu. Osud snímok zatiaľ nie je známy a tiež nie je jasné, čo rozhodnutie Iránu znamená pre osobné kontroly inšpektorov z MAAE.

MAAE informovala, že jej generálny riaditeľ neskôr počas nedele so situáciou oboznámi novinárov.

O prístup k snímkam iránskych zariadení MAAE prišla v čase eskalujúceho napätia počas diplomatického úsilia o zachránenie jadrovej dohody svetových veľmocí s Iránom z roku 2015. Bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 rozhodol o jednostrannom odstúpení USA od jadrovej dohody, po čom islamská republika začala obohacovať a skladovať urán nad úrovne, ktoré dokument zakotvuje. Administratíva súčasného prezidenta USA Joea Bidena je ochotná vrátiť sa k dohode.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 732,495 +3,020 Dnes Úmrtí 14,900 +74 Dnes Uzdravení 599,858 Infikovaných 117,737 Last updated: 7. decembra 2021 - 02:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img