sobota, 24 júla, 2021
24.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Rakúsko, Slovinsko a Česko vyslovili podporu vstupu Severného Macedónska a Albánska do...

Rakúsko, Slovinsko a Česko vyslovili podporu vstupu Severného Macedónska a Albánska do EÚ

Ministri zahraničia Rakúska, Českej republiky a Slovinska v sobotu vyjadrili jednohlasnú podporu pre začatie prístupových rozhovorov Európskej únie (EÚ) s Albánskom a Severným Macedónskom. Bilaterálne problémy by podľa nich nemali blokovať rozšírenie únie o krajiny západného Balkánu.

Šéf rakúskej diplomacie Alexander Schallenberg a jeho rezortní kolegovia Jakub Kulhánek z Česka a Anže Logar zo Slovinska v sobotu pricestovali do severomacedónskej metropoly Skopje, aby krajine ponúkli podporu pre rokovania o vstupe do EÚ naplánované na jún. Ministri v nedeľu plánujú navštíviť aj Albánsko.

Bulharsko vlani zamietlo schváliť rámec rokovaní o členstve v EÚ pre Severné Macedónsko, čím efektívne zablokovalo oficiálny štart prístupových rozhovorov. Sofia požaduje, aby Severné Macedónsko ukončilo údajnú protibulharskú rétoriku a formálne potvrdilo, že jeho jazyk má bulharské korene. Vláda v Skopje však kontruje, že o macedónskej identite a jazyku sa nebude diskutovať. Bulharsko v piatok vylúčilo možné prelomenie svojho veta súvisiaceho s prístupovými rozhovormi.

Kulhánek v sobotu povedal, že „nie je fér“, aby jeden členský štát EÚ podmienil rozširovací proces na základe bilaterálneho sporu. „Toto je rozhodujúce obdobie a nemôžeme dovoliť, aby to uviazlo na takýchto požiadavkách,“ skonštatoval.

Severné Macedónsko požiadalo o členstvo v EÚ v roku 2004 a o rok neskôr dostalo kladné stanovisko Európskej komisie. Po tom, čo Skopje a Atény urovnali takmer tri desaťročia trvajúci spor o názov Macedónsko premenovaním na Severné Macedónsko, lídri eurobloku súhlasili s formálnymi prístupovými rokovaniami s Albánskom a Severným Macedónskom.

Západobalkánske krajiny sú v rôznych štádiách prístupových rozhovorov s EÚ. Srbsko a Čierna Hora už začali rokovať o niektorých kapitolách ich dohôd o členstve. Kosovo a Bosna a Hercegovina podpísali Dohodu o stabilizácii a pridružení, čo je prvý krok smerom k členstvu.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,259 Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,318 Infikovaných 407 Last updated: 24. júla 2021 - 10:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -