Začalo platiť prímerie medzi Izraelom a Palestínčanmi

0
Muž sedí sám pri šálke kávy v Jeruzaleme. Izrael a Hamas ohlásili prímerie, ktoré sa začalo v piatok a skončila sa ním jedenásťdňová vojna. (Foto: SITA/AP Photo/David Goldman)

V piatok nadránom začalo platiť prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Pokoj zbraní, ktorý oznámili vo štvrtok v noci, ukončil 11 dní bombardovania. To si vyžiadalo viac ako 240 mŕtvych. Izrael aj Hamas hlásia víťazstvo, no obe strany zostávajú ostražité pred ďalším násilím, informuje spravodajský portál BBC.

Prímerie sa začalo o 2:00 miestneho času. Krátko na to vyšli mnohí Palestínčania oslavovať do ulíc Gazy.

Boje sa začali 10. mája, po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi v okupovanom východnom Jeruzaleme. Hamas varoval Izrael, aby stiahol svoje jednotky z areálu mešity al-Aksá, a neskôr, keď sa tak nestalo, začal strieľať rakety do Izraela, čo viedlo k odvetným náletom zo strany židovského štátu. Podľa Izraela militanti z Gazy vystrelili na jeho územie zhruba 4 000 rakiet.

V Pásme Gazy zomrelo podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva najmenej 232 ľudí, z toho viac ako 100 žien a detí. Podľa Izraela je medzi mŕtvymi prinajmenšom 150 militantov. V Izraeli zomrelo 12 ľudí, vrátane dvoch detí.

Obe strany čelili veľkému medzinárodnému tlaku na ukončenie násilností. Pri sprostredkovaní prímeria zohrali vedúcu úlohu Egypt, Katar a Organizácia Spojených národov (OSN). Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí podľa egyptskej štátnej televízie nariadil dvom bezpečnostným delegáciám v Izraeli a Okupovaných palestínskych územiach, aby pracovali na udržaní pokoja zbraní. Americký prezident Joe Biden v stredu povedal izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, že očakáva značnú deeskaláciu vedúcu k prímeriu. Po oznámení prímeria vyhlásil, že prinieslo „skutočnú príležitosť“ na pokrok.

- Reklama -