utorok, 28 septembra, 2021
15.9 C
Bratislava
ÚvodArénaAnalytici: Upravený štátny rozpočet navyšuje výdavky a nevenuje sa príjmom

Analytici: Upravený štátny rozpočet navyšuje výdavky a nevenuje sa príjmom

Upravený štátny rozpočet na tento rok, ktorý pred časom schválila vláda, navyšuje len výdavky a vôbec sa nevenuje príjmovej stránke. Ako ďalej uviedli odborníci združení v projekte Dáta bez pátosu na sociálnej sieti, za posledných šesť mesiacov vláda nenašla nič, čo by pohlo príjmami hore. Výdavky štátneho rozpočtu chce vláda navýšiť o niekoľko miliárd eur.

„Nezostal im ani čas na revíziu nominálneho HDP. Ten inak za rok 2020 išiel pekne hore a to, čo je v Programe stability na rok 2021 je mimo misu,“ uvádzajú ekonómovia. V preambule Programu stability sa pritom podľa nich nachádza, že prezentuje rozpočtovú stratégiu, ktorá by mala predchádzať tvorbe nadmerného deficitu, respektíve viesť k jeho odstráneniu, a viesť k dosiahnutiu fiškálnej pozície, ktorá vytvorí podmienky pre dosiahnutie dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

Ekonómovia v projekte teda navrhujú pozrieť sa odbornými očami na predikciu príjmov, a to daňových aj odvodových. Zároveň by sa však vláda mala podľa nich pozrieť aj na výdavky v Sociálnej poisťovni. Taktiež je potrebné podľa odborníkov zistiť, koľko z potrebných výdavkov z návrhu úpravy rozpočtu je a vie byť krytých z tých existujúcich zdrojov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 28. septembra 2021 - 05:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -