Najvyšší správny súd má prvého predsedu. Prezidentka vymenovala do funkcie Naďa

0
Novovymenovaný predseda Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR Pavol Naď a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vymenovania v Prezidentskom paláci. Bratislava, 18. máj 2021. (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala dnes v Prezidentskom paláci do funkcie predsedu Najvyššieho správneho súdu SR Pavla Naďa. Urobila tak na základe odporúčania Súdnej rady SR.

„S potešením môžem v tejto chvíli vyhlásiť, že vrcholná inštitúcia správneho súdnictva na Slovensku má svojho historicky prvého predsedu. Pred vami, vážený pán predseda, je úloha, aby ste spolu so svojimi kolegami presvedčili širokú verejnosť, že súd tohto druhu, republika a jej občania naozaj potrebujú,“ povedala hlava štátu.

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková a novovymenovaný predseda Najvyššieho správneho súdu SR Pavol Naď počas vymenovania predsedu Najvyššieho správneho súdu SR prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 18. máj 2021. (Foto: SITA/Branislav Bibel)

NSS SR je podľa prezidentky významným príspevkom k fungovaniu právneho a demokratického štátu. „Nie je to ľahká úloha, ale máte všetky predpoklady na to, aby ste v nej uspeli. Súdna reforma je jednou z najočakávanejších a najdôležitejších reforiem tejto vlády a zriadenie Najvyššieho správneho súdu je jej vlajkovou loďou,“ uviedla Čaputová.

V rámci agendy správneho súdnictva sa prejednávajú podľa hlavy štátu nielen dôležité rozhodnutia orgánov verejnej moci týkajúce sa dôchodkov a sociálnych dávok, ale aj nehnuteľností, daňových vecí či životného prostredia. NSS SR bude preskúmavať aj kasačné sťažnosti voči rozhodnutiam v týchto veciach, a preskúmavať ich zákonnosť. „Už len tieto právomoci sú dostatočné na to, aby sme si boli vedomí, akou silnou inštitúciou môže byť Najvyšší správny súd,“ dodala hlava štátu.

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) popriala vymenovanému predsedovi NSS SR veľa energie a šťastia pri výbere najbližších pracovníkov, s ktorými sa bude súd rozbiehať. „Je to kľúčová inštitúcia, ktorá pomôže Slovensku byť úspešnou krajinou,” uviedla ministerka.

Súdna rada SR zvolila Pavla Naďa za kandidáta na prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu SR 20. apríla. Hlasovali zaňho všetci prítomní členovia rady. Naď získal titul na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a funkciu sudcu vykonáva od roku 2006. Do roku 2007 pôsobil na Okresnom súde Michalovce a od roku 2008 pracuje na Krajskom súde v Košiciach, kde pôsobí ako predseda správneho kolégia. Od januára 2021 je dočasne pridelený na výkon funkcie sudcu na Najvyššom súde SR.

- Reklama -