nedeľa, 20 júna, 2021
22 C
Bratislava
Úvod Aréna Kolíková: Systém v prípade Ribára zafungoval

Kolíková: Systém v prípade Ribára zafungoval

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) vníma rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR), ktorý nariadil prepustiť z väzby stíhaného advokáta Martina Ribára za signál, že systém funguje. Povedala to dnes pre médiá.

„O väzbe rozhodujú súdy a je tu priestor aj na konanie pred ústavným súdom. Z tohto pohľadu systém zafungoval. Keď si pozrieme to odôvodnenie rozhodnutia ústavného súdu, tak vlastne tie závery z neho sú vo vládnom návrhu ministerstva spravodlivosti. My v ňom sprísňujeme dôvody, na základe ktorých súd rozhoduje o tom, či pôjde osoba do väzby,“ uviedla Kolíková.

Ústavný súd nálezom zo štvrtka 13. mája skonštatoval, že Najvyšší súd SR svojim uznesením vo veci väzby obvineného Martina Ribára porušil jeho základné právo na osobnú slobodu podľa Ústavy SR a právo na slobodu a bezpečnosť podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Toto uznesenie bolo ústavným súdom zrušené a zároveň Najvyššiemu súdu SR prikázal, aby advokáta prepustil bezodkladne z väzby na slobodu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal koncom apríla na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na advokáta. Obžaloba sa podľa prokuratúry týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu krivej výpovede a krivej prísahy, spáchaného formou účastníctva a zločinu vydierania.

Polícia zadržala advokáta Martina Ribára v októbri 2019 v rámci akcie Apač. Počas nej zadržali spolu 13 obvinených, ktorí mali byť členmi bratislavskej skupiny takáčovcov. Špecializovaný trestný súd advokáta spolu s ďalšími obvinenými vzal do väzby 30. októbra 2019.

1 komentár

  1. Systém v prípade Rybára zlyhal. Povedať niečo také, že systém funguje na prípade niekoho, kto strávil 20 mesiacov v protizákonne kolúznej väzbe, je cynizmus najhrubšieho zrna. Ministerka Kolíková mi pripadá ako káder, ktorý prešiel školením v Kamp-2 v KĽDR.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,297 Úmrtí 12,486 Uzdravení 377,854 Infikovaných 957 Last updated: 20. júna 2021 - 08:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -