Remišovej Za ľudí? Strana na jedno použitie. Upadajúca a smerujúca k zániku, konštatuje politológ

0
Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Pod vedením vicepremiérky Veroniky Remišovej sa strana Za ľudí nikam nepohla, stále sa nachádza pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu a perspektíva so súčasným vedením je mimoriadne neistá. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Radoslav Štefančík z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Strana podľa jeho slov upadá, smeruje k zániku, niektoré známe tváre odišli a niektorých to zrejme ešte len čaká. Za ľudí v poslednom období opustili poslanci Miroslav Kollár, Tomáš Valášek a exposlankyňa Andrea Letanovská. Kollár a Letanovská medzičasom vstúpili do strany Spolu – občianska demokracia (Spolu), Valášek sa stal členom hnutia Progresívne Slovensko (PS).

„Pri strane, ktorú otec zakladateľ (bývalý prezident SR Andrej Kiska, pozn. SITA) opustil po slabom výsledku vo voľbách, však podobný vývoj nikoho prekvapiť nemôže. Členovia teda môžu hľadať odpoveď na otázku, či ísť vlastnou cestou, alebo sa pokúsiť ešte o záchranu strany výmenou vedenia a následným zlúčením s iným subjektom,” vysvetlil Štefančík.

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) nedávno v odpovedi na otázku, či si vie predstaviť kandidovať za predsedníčku Za ľudí, odpovedala, že „všetko je možné”. Politológ si však nemyslí, že by strana pod jej vedením dokázala získať väčší politický výtlak a preferenčne rásť. Strana Za ľudí totiž podľa neho bola od začiatku „stranou na jedno použitie”, podobne ako kedysi Strana občianskeho porozumenia (SOP), Aliancia nového občana (ANO) či strana Sieť. „Mala poslúžiť politickým ambíciám otca zakladateľa a keďže tie sa nenaplnili, zriaďovateľ odišiel z politiky, nechal svoj tím v štichu, čím existencia strany prestala mať zmysel,” myslí si Štefančík.

Ktorýkoľvek predseda to však bude mať podľa jeho vyjadrení ťažké, keďže pri Jurajovi Šeligovi a Jane Žitňanskej „si dnes človek predstaví laxný prístup k protipandemickým opatreniam”, Ján Benčík podľa neho neprekročil tieň blogera, ktorý najradšej robí „politiku v papučiach zo svojej obývačky”, Mareka Hattasa označil ako dobrého primátora, „ale Slovensko nie je len jedno krajské mesto” a Vladimírovi Ledeckému chýba podľa Štefančíka ťah na bránu. „Zvyšok členov strany tvoria mená, ku ktorým si človek len ťažko priraďuje konkrétnu tvár,” doplnil.

Politológ je toho názoru, že pokiaľ pôjde strana Za ľudí do volieb samostatne, ostane pred bránami parlamentu. „A je úplne nepodstatné, či pôjde na čele s Remišovou alebo Kolíkovou. Podobný typ strán s bližšie nejasnou ideovou výbavou a prelietavým voličom tu máme každé volebné obdobie. Tieto strany tak rýchlo prídu, ako aj rýchlo odídu. Za ľudí nebude výnimka. Po nej príde ďalšia a prelietavý volič sa opäť nechá nachytať,” uzavrel Štefančík.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu