Na Marse prvýkrát pristála čínska sonda

0
Na Marse prvýkrát pristála čínska sonda. Zdroj: TASR/AP

Čína v sobotu pristála po prvý raz so svojou vesmírnou sondou na Marse, čo je technicky náročnejší počin ako pristátie na Mesiaci. Rover počas niekoľkých nasledujúcich dní podstúpi testy a následne začne skúmať oblasť nazývanú Utopia Planitia. “Čína prvýkrát zanechala na Marse svoju stopu. Je to dôležitý krok vo vesmírnom programe krajiny,” uviedla oficiálna tlačová agentúra Sin-chua.

Kapsula vstúpila do atmosféry Marsu vo výške 125 kilometrov. Počas pristávania využila padák s rozlohou 200 štvorcových metrov a tiež rakety, vďaka čomu sa znížila jej rýchlosť takmer na nulu. Následne sa vznášala asi 100 metrov nad povrchom, aby identifikovala možné prekážky a napokon pristála na štyroch nohách. Zástupca Čínskej národnej vesmírnej agentúry (CNSA) Keng Jen potvrdil, že na každý krok mali len jeden pokus a všetky na seba nadväzovali. “Ak by nastala nejaká chyba, pristátie by zlyhalo,” povedal.

Celému tímu sa už poďakoval aj čínsky prezident Si Ťin-pching. “Celá vlasť a ľud si budú navždy pamätať vaše mimoriadne činy,” uviedol. Ku gratuláciám sa pridal aj zástupca amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Thomas Zurbuchen. “Spolu s celou svetovou vesmírnou komunitou sa teším na dôležité príspevky, ktoré táto misia prinesie v rámci snahy ľudí lepšie spoznať červenú planétu,” napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Rover strávi na Marse zhruba 90 dní, počas ktorých bude hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu.

Na Marse majú v súčasnosti rover aj Spojené štáty americké, ktorým sa od roku 1976 podarilo uskutočniť deväť úspešných pristátí na červenej planéte.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu