piatok, 24 septembra, 2021
19.2 C
Bratislava
ÚvodArénaAdvokátska komora víta prepustenie advokáta Ribára pre neúmernú dĺžku trvania väzby

Advokátska komora víta prepustenie advokáta Ribára pre neúmernú dĺžku trvania väzby

Slovenská advokátska komora (SAK) víta rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR), ktorý nariadil prepustiť z väzby stíhaného advokáta Martina Ribára. Ako informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová, ústavný súd nálezom zo štvrtka 13. mája skonštatoval, že Najvyšší súd SR svojim uznesením vo veci väzby obvineného porušil jeho základné právo na osobnú slobodu podľa Ústavy SR a právo na slobodu a bezpečnosť podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Toto uznesenie bolo ústavným súdom zrušené a zároveň Najvyššiemu súdu SR prikázal, aby advokáta prepustil bezodkladne z väzby na slobodu.

„Postup orgánov činných v trestnom konaní voči nášmu kolegovi sme v komore vnímali veľmi citlivo jednak pre nejasnostiach, ktoré sprevádzali vymedzenie skutku, ktorý mu bol kladený za vinu, a ktorý spočíval vo výkone jeho činnosti advokáta, ako aj pre neúmernú dĺžku trvania väzby,” uviedol predseda SAK Viliam Karas. Komora podľa neho víta konštatovanie ÚS SR, ktorý je v zhode s Európskym súdom pre ľudské práva a je toho názoru, že väzobné stíhanie osôb, ktoré pôsobia v oblasti práva, teda sudcovia, prokurátori, advokáti, musí byť podrobené najprísnejšiemu posúdeniu. „V prípade advokátov je podľa nálezu ústavného súdu v hre totiž nielen výkon slobodnej profesie advokáta, ale každé trestné stíhanie advokáta súvisiace s výkonom jeho profesie v sebe obsahuje aj mraziaci účinok pre ostatných advokátov poskytovať túto pomoc v prospech klienta, a tým oslabuje dôveru v právny štát,” dodal Karas.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal koncom apríla na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na advokáta Martina Ribára. Obžaloba sa podľa prokuratúry týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu krivej výpovede a krivej prísahy, spáchaného formou účastníctva a zločinu vydierania.

Polícia zadržala advokáta Martina Ribára v októbri 2019 v rámci akcie Apač. Počas nej zadržali spolu 13 obvinených, ktorí mali byť členmi bratislavskej skupiny takáčovcov. Špecializovaný trestný súd advokáta spolu s ďalšími obvinenými vzal do väzby 30. októbra 2019.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 406,760 +829 Dnes Úmrtí 12,594 +2 Dnes Uzdravení 385,167 Infikovaných 8,999 Last updated: 24. septembra 2021 - 16:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -