piatok, 24 septembra, 2021
19.2 C
Bratislava
ÚvodArénaEÚ: Kresťanská únia vníma správu Európskeho parlamentu ako hrubý zásah do kompetencií...

EÚ: Kresťanská únia vníma správu Európskeho parlamentu ako hrubý zásah do kompetencií štátov

Kresťanská únia (KÚ) vníma správu Európskeho parlamentu (EP) o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v Európskej únii v rámci zdravia žien ako hrubý zásah do kompetencií členských štátov. Informovala o tom Katarína Poláčková z KÚ. Dodala, že parlamentní poslanci KÚ spolu s ďalšími poslancami z Národnej rady SR (NR SR) z klubu strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a hnutia Sme rodina podali návrh uznesenia, ktorý zdôrazňuje suverenitu Slovenska. O správe, na ktorú ich uznesenie reaguje, má EP rokovať budúci mesiac.

„Navrhované uznesenie, ktoré predkladáme v NR SR, je vyslaním jasného signálu smerom k Európskemu parlamentu, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ako aj výchova a vzdelávanie patria do kompetencii členských štátov,“ vysvetlila Poláčková. Priblížila, že týmto chcú deklarovať, že suverenita v týchto oblastiach je pre Slovensko kľúčová. Podľa KÚ majú podobný názor aj niektorí slovenskí europoslanci.

Mimoparlamentné Kresťansko-demokratického hnutie (KDH) víta iniciatívu KÚ v súvislosti s danou správou. „KDH sa na pôde Európskeho parlamentu dlhodobo zasadzuje za dôsledné dodržiavanie tohto princípu. Aj v súvislosti s prebiehajúcou Konferenciou o budúcnosti Európy zdôrazňujeme nevyhnutnú potrebu iniciovať diskusiu o tom, aby európske inštitúcie nezasahovali do výlučných právomocí členských štátov či už v legislatívnych, alebo nelegislatívnych krokoch“, reagovala europoslankyňa Miriam Lexmann (EĽS/KDH). Ako uviedla hovorkyňa KDH Lenka Halamová v tlačovej správe, europoslankyňa osobne apelovala aj na premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), aby túto otázku otvoril na rokovaniach s partnermi z ostatných členských krajín EÚ.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 406,760 +829 Dnes Úmrtí 12,594 +2 Dnes Uzdravení 385,167 Infikovaných 8,999 Last updated: 24. septembra 2021 - 17:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -