nedeľa, 20 júna, 2021
24.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Čaputová: NATO by malo reagovať na destabilizujúce aktivity v najbližšom susedstve

Čaputová: NATO by malo reagovať na destabilizujúce aktivity v najbližšom susedstve

Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO by mala podľa prezidentky Zuzany Čaputovej reagovať na destabilizačné aktivity v najbližšom susedstve, na dezinformačné kampane a kybernetické aktivity. Hlava štátu to povedala počas online samitu Bukureštskej deviatky (B9), ktorého sa v pondelok 10. mája zúčastnila prostredníctvom online video spojenia z Kodane. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Online samitu sa okrem štátov B9 zúčastnil aj prezident Spojených štátov amerických Joe Biden a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „Prezidentka vo vystúpení ocenila významnú úlohu B9 pri posilňovaní spoločného prístupu Severoatlantickej aliancie k bezpečnostným hrozbám, ktoré citlivo vnímajú aj spojenci na východnom krídle NATO,“ uviedol Strižinec. Organizácia Severoatlantickej zmluvy by mala podľa hlavy štátu reflektovať aj nové výzvy súvisiace s digitálnymi technológiami či klimatickými zmenami.

„Naša bezpečnosť začína predovšetkým u nás doma, závisí od toho, akí sme my sami odolní a ako rešpektujeme hodnoty slobody, demokracie a právneho štátu. Práve tie sú našou výhodou oproti nedemokratickým režimom,“ uviedla hlava štátu počas samitu B9.

Členmi B9 sú okrem Slovenska aj Bulharsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko a Rumunsko. Hlavy štátov sa virtuálne podpísali aj pod spoločnú deklaráciu, v ktorej vyzdvihli transatlantické spojenectvo či odsúdili údajné zásahy Ruskej federácie a jej agentov v českých Vrběticiach v roku 2014.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,297 +49 Dnes Úmrtí 12,486 +8 Dnes Uzdravení 377,862 Infikovaných 949 Last updated: 20. júna 2021 - 00:12 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -