Šamorín: OZ Za našu vodu žiada od envirorezortu preverenie výstavby v Šamoríne

1
Ján Budaj (OĽaNO), minister životného prostredia (Foto: TASR)

Občianske združenie (OZ) Za našu vodu žiada Ministerstvo životného prostredia, aby preverilo legálnosť výstavby v Šamoríne. V tlačovej správe to uviedla Annamarie Velič z OZ Za našu vodu. Okresný úrad v Bratislave nedávno schválil vyhlášku na ochranu vodného zdroja Šamorín.

Tá má chrániť najväčšiu zásobáreň pitnej vody pred negatívnymi vplyvmi, ktoré by mohla spôsobiť výstavba v extravilánoch okolitých obcí. Podľa zistení OZ v Šamoríne aktuálne prebieha výstavba približne 400 rodinných domov na území, ktoré bolo vyhláškou zahrnuté do 2. ochranného pásma.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pre agentúru SITA uviedlo, že štátny tajomník rezortu Juraj Smatana na dnes zvolal rokovanie všetkých zainteresovaných aktérov k tejto veci. Stretnutia sa má zúčastniť developer, zástupcovia samosprávy i príslušné okresné úrady. „Ochrana jedného z najcennejších zdrojov pitnej vody v strednej Európe má pre MŽP najvyššiu prioritu,“ povedal Michal Cákoci z odboru komunikácie MŽP SR. Rezort bude podľa neho dôsledne sledovať, či existujúce, alebo plánované stavebné činnosti v danej lokalite budú dodržiavať platnú vyhlášku, ktorou sa zabezpečuje ochrana zdroja pitnej vody na Žitnom ostrove. V prípade podozrenia na porušenie envirolegislatívy začne konať Slovenská inšpekcia životného prostredia.

„MŽP SR je presvedčené, že akékoľvek stavebné povolenia, v rámci schváleného 2. stupňa ochrany vodného zdroja Šamorín, ktoré by miestne úrady vydali, by boli v rozpore s už vydanou vyhláškou k ochrane vodárenského zdroja,“ dodal.

- Reklama -

1 komentár

  1. https://www.peticie.com/voda_a_lieevbny_zdroj_nad_zlato#form

    Voda a liečebný zdroj nad zlato – A víz és a jótékony hatása – Šamorín a Hamuliakovo

Comments are closed.