nedeľa, 20 júna, 2021
21.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Ekonóm Šebo: Matovič nevie o čom točí, on financiám absolútne nerozumie

Ekonóm Šebo: Matovič nevie o čom točí, on financiám absolútne nerozumie

“Takto uraziť ľudí? Osobne si myslím, že by mal živnostenský zväz vyhlásiť vojnu tejto vláde, úplne vážne,” vyhlásil pre ParlamentneListy.sk ekonóm Ján Šebo.

Igor Matovič a daňovo-odvodová reforma po včerajšej tlačovke valcujú sociálne siete. Ide však o skutočne závažnú tému, tak si poďme tú tlačovku a jej idey prejsť postupne. Matovič v úvode vyhlásil, že to nie je vlastne žiadny, povedzme, spontánny nápad, lebo vraj od augusta minulého roka keď sa stretol so šéfom Inštitútu finančnej politiky na ministerstve financií, potichu mimo jeho vtedajších premiérskych kompetencií pracovali na daňovo-odvodovej reforme, ktorej finálnu podobu chce predstaviť . Vy to vidíte úplne inak.

Nie je pravda, že sa potichu, či tajne na tom materiáli pracovalo. Je pravda, že ministerstvo financií ešte keď tam bol Peter Kažimír, tak zadalo Inštitútu finančnej politiky žiadosť: pozrite sa, prosím, na dane a odvody, systém začína byť komplikovaný a navrhnite odborne, bez akéhokoľvek politického vplyvu možné spôsoby riešenia zjednodušenia systému, nie žiadne zníženie či zvýšenie odvodov, iba byrokratické zjednodušenie systému. Vzhľadom na budúce demografické trendy pozrite aj na jednotlivé politiky. Ja som bol súčasťou toho, že som pracoval na dôchodkovej politike, oslovili nás, prišli na univerzitu, chceli náš model, pomohli sme im… Ale žiadna tajná robota. Jednoducho, robili sme na tom. Keď prišla nová vláda, povedali: toto sú programové priority, lebo toto bolo schválené v programovom vyhlásení, pokračujte na prácach na odvodovo-daňovej reforme, ale zapracujte tam tie politické priority. Tie politické priority boli jasné.

minister financií SR Igor Matovič (foto: facebook I.Matoviča)

Aha, takže podľa vás sa na daňovo-odvodovej reforme pracovalo ešte keď Matovič bol v opozícii… Pozrime sa spolu na tie piliere tej reformy. Začnime avizovaným systémom “jeden odvod a jedna daň”. Podrobnosti minister Matovič neuviedol žiadne, ale vychádzať má z toho, že citujem “súčasný systém je extrémne komplikovaný”. Ako by to mohlo vyzerať?

Takýto avizovaný systém jeden odvod a jedna daň nerieši absolútne nič. Väčšina odborníkov je kritických, pretože keď spojíte dva krachujúce systémy do jedného, myslíte si, že dostanete jeden zdravý systém? Nie. Iba ten bordel skryjete vo väčšom bordeli. A toto je presne tá vec. Máme tu odvody a dôchodové poistenie, nemocenské poistenie a tak ďalej, jedny sú prebytkové, druhé sú extrémne deficitné, lebo to bolo od začiatku zle nastavené, tak keď ich zabalíme do jedného odvodu – čo sa stane?

Dáme politikom väčšiu moc, aby rozhodovali, kam tie peniaze umiestnia. Najskôr sa vyplatia dôchodky, zvyšné prachy sa minú. Nemáme? Tak budeme musieť prijímať nejaké opatrenia, aby sme nevyplácali toľko na nemocenských dávkach. Alebo naopak – ak príde nejaký politik a povie si: teraz ideme dávať každej matke 800 eur materskú, tak musím zobrať niekde inde. Ale nikdy, keď spojíte dva nefunkčné systémy, nedostanete funkčný systém. Jeden odvod je síce pekne znejúci, ale každý odborník sa spýta: aký bordel tým chcete zakryť? Najskôr treba upratať výdavkovú stranu a potom môžete, dá sa povedať, zjednotiť systém odvodov, keď máte veľmi dobre vyriešené výdavkové schémy.

Tak minister financií hovoril len o tom, že zakryjeme to jedným veľkým odvodom…

Ok, ale potom moment – mám ďalšiu kritickú poznámku. Veď predsa len včera schválili ten zákon o kurzarbeite, to je zase ďalšie pol percento odvodov. Takže oni jedno schvália a vzápätí povedia, že to vlastne bude jeden veľký odvod a takto nasekávajú tam ďalšie odvody, tak haló – ľavá ruka nevie, čo robí pravá? No… Schvália takýto kurzarbeit a mali teda povedať, že to bude súčasťou jedného veľkého sociálneho odvodu, ale o tom nikto nehovorí. Nikto ten materiál nevidel, ja som teda v minulosti časti videl a tie boli veľmi rozumné…

Opýtam sa priamo: máte pocit, že minister financií Igor Matovič rozumie verejným financiám?

Absolútne im nerozumie, on nevie o čom točí, pardon, že to takto hovorím, ale je to pravda.

Minister Matovič sa veľmi nelichotivo vyjadril o živnostníkoch a majiteľoch eseročiek, podľa neho za nich platia zamestnanci a takto to nejde. Osobne to považujem za veľmi hanebné vyjadrenie od ministra, ktorý podľa mňa týmto spôsobom veľmi veľa ľudí urazil…

Ja som zamestnanec, ale mám obrovskú úctu k podnikateľom, čo zamestnávajú ľudí a aj k živnostníkom. Títo ľudia na seba berú riziko, či zajtra budú mať nejakú zákazku a budú mať čím nakŕmiť svoje deti. Takto uraziť ľudí? Osobne si myslím, že by mal živnostenský zväz vyhlásiť vojnu tejto vláde, úplne vážne.

Normálny daňovák vám povie: keď má zamestnanec cenu práce 2000 eur, tak zamestnávateľ zaňho zaplatí 35,2 percenta a zamestnanec si sám zaplatí tie zvyšné percentá do 48,6 percenta. Keď má živnostník základ dane, to znamená príjmy mínus náklady 2000 eur mesačne, tak z nich tiež naozaj zaplatí 48,6 percenta. Keď má živnostník malý základ dane, lebo málo zarába, tak si platí z minimálneho vymeriavacieho základu toľko ako človek na minimálnej mzde, keď to zjednodušene poviem, ale žiadnym spôsobom nevyciciava ten systém. Jednoducho, keď platí málo odvodov, dostáva malé dávky.

To delenie na poctivých zamestnancov a živnostníkov, čo vyciciavajú štát je ale extrémne neslušné, vám to tak nepríde?

Fajn, minister povedal, že živnostníkov nechce, lebo vyciciavajú systém. A ešte povedal, poctivý zamestnanec – zamestnanec sa nemôže rozhodnúť, či si bude platiť odvody, alebo nie. To je psychologická vlastnosť. Sú aj nepoctiví zamestnanci. To nemá s tým nič spoločné. Aj keby zamestnancovi dali do ruky hrubú cenu práce, aby sa rozhodol, či si zaplatí odvody, tiež by hľadal legálne spôsoby ako minimalizovať platby, pretože to “lepší vrabec v hrsti ako holub na streche” alebo “lepší cash v hrsti ako dávky v budúcnosti”, to jednoducho funguje. Je to psychologická vlastnosť a nemá to nič spoločné s tým, že niekto, kto ide živnostníčiť je ako keby nepoctivý a ide okrádať. Nie, zobral na seba to riziko živnosti, pretože chce pracovať na seba.

Ako hodnotíte reči, že ministrovi financií ide o rodinnú politiku?

To je nonsens. My v našom daňovom systéme potierame existenciu rodiny. My máme odvodovo-daňový systém založený na jednotlivcovi a hotovo. Basta. Tu nikto nemôže rozprávať, keď sa otec – živnostník zdaňuje iným spôsobom ako matka – zamestnankyňa, obaja sa posudzujú zvlášť a vôbec sa neberie do úvahy, že sú rodina. My tu máme individuálny systém, tak na sociálne a zdravotné poistenie ako aj na dane. Ak sa chceme baviť o rodinnej politike a upraviť na to daňovo odvodový systém, tak by musel prestať byť daňovník ako fyzická osoba alebo poistená osoba, ale máme sa baviť o rodine.

Keď tvrdíme, že je to základná bunka spoločnosti, tak aj daňové, aj odvodové zákony majú byť nastavené, že rodina je základnou bunkou. Vtedy hlava rodiny, matka alebo otec povie: ja platím odvody za svojich členov a dám si to nákladov. Veľa krajín má také niečo. My nemôžeme tvrdiť, že tu máme rodinu ako základ spoločnosti, my tu máme individuálny systém poistenia aj daní. Koniec.

Čo sa týka výšky prídavkov 200 eur na každé dieťa – to považujete za dobrý nápad? Nehovorím, že rodinné prídavky netreba zvyšovať, to určite nie, skutočne sú úbohé, ale toto avizované extrémne zvýšenie v mene podpory rodín, pôsobí dosť nepremyslene a obávam sa, že nás môže vyjsť pekne draho, či?

Dať 200 eur na dieťa je extrémne nebezpečné. To nie je rodinná politika, to je pokus o znovuvybratie peňazí z rodín a nech rozhodne politik, komu koľko dá. To znamená, že je to navŕtavanie sa štátu do rodiny.To je rozbíjanie. Akýkoľvek silnejší socializmus začínal tým, že rozbíjal tradične rodinné vzťahy a rozbil ich tak, že keď už ste rodina, tak iba v rámci jednej generácie. Rozbil tradičné rodinné vzťahy, aby tam mohol vstúpiť štát a rozhodovať kto koľko dostane. Dôchodkový systém existoval ešte pred sociálnym štátom, len tam ešte žili spolu aj tri generácie a financovali sa krížom. Len tým, že tam vstúpil štát, rozbil rodinné vzťahy.

2 KOMENTÁRE

  1. V článku mi chýbajú možné (alternatívne) riešenia. Je ľahké skonštatovať, že minulý systém je zlý. Argument, že na riešení pracovali už za Kažimíra je – irelevantný. Zrejme pracovali zle. Kritizovať návrhy je ľahké (až “slovenske”). Predložiť alternatívne návrhy na diskusiu už vyžaduje odbornosť.

    “My to budeme robiť ináč” je unisono vyjadrenie opozície. Na konkrétnu otázku čo budú robiť ináč, iba “bla-bla-bla”. Čo pri odborníkoch ktorí v 2010 nechali deficit 8% (dnes im vadí 6%!), ktorí napriek ekonomickému rastu tvorili deficit, ktorí zvýšenie dlhu na obyvateľa o niekoľko tisíc € prezentujú ako zníženie (48%)… a pri kičurovych zlatých tehličkách, lietadlách prevážajucich penize do Dunaja… nie je nič nové.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,297 +49 Dnes Úmrtí 12,486 +8 Dnes Uzdravení 377,862 Infikovaných 949 Last updated: 20. júna 2021 - 03:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -