Nemecko: Merkelová zdôraznila dôležitosť transatlantických vzťahov

0
nemecká kancelárka AngelaMerkelová (Foto: SITA/(Annegret Hilse/Pool Photo via AP)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu zdôraznila dôležitosť úzkych transatlantických vzťahov so Spojenými štátmi. „Spojené štáty sú a zostanú najdôležitejším partnerom Európy,” povedala členom jej konzervatívneho bloku v Berlíne s tým, že v súčasnosti sú tieto vzťahy dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Merkelová sa často, v najrôznejších oblastiach, dostávala do sporu s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom a pripustila, že „naše partnerstvo počas posledných niekoľkých rokov nebolo také vitálne, ako by mohlo byť”.

Vyjadrila preto úľavu, že pod prezidentom Joeom Bidenom je spolupráca opäť užšia a vyrovnanejšia, i keď naznačila, že chvíľu potrvá, kým sa uhladia všetky ostré hrany. „Je mi jasné a bolo mi to jasné aj počas náročnejších rokov, že odpovede na problémy a otázky budúcnosti môžeme nájsť len v užšej spolupráci,” doplnila.

Spojené štáty a Európa podľa kancelárky čelia viacerým vážnym spoločným výzvam, ako sú pandémia, klimatická zmena i zmeny súvisiace s „ekonomickou a politickou silou Číny a čiastočne veľmi agresívnym vystupovaním Ruska”.

- Reklama -