V Indii už potvrdili viac ako 20 miliónov prípadov nákazy, prírastky však začali klesať

0
Ženy čakajú na informácie v očkovacom centre, pretože hoci obetí nákazy pribúda, vakcín proti covid-19 je nedostatok. (Foto: SITA/AP)

Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v Indii prekonal hranicu 20 miliónov. Tamojšia vláda však tvrdí, že miera infikovanosti začala klesať. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Podľa indických úradov počet nových prípadov od 30. apríla, keď v druhej najľudnatejšej krajine sveta zaznamenali rekordný viac ako 400-tisícový denný prírastok, začal naberať klesajúci trend. V utorok evidovali 355 832 nových prípadov.

India sa v ostatnom období ocitla uprostred bezprecedentnej pandemickej krízy. Experti pripisovali nárast počtu infekcií novým, nákazlivejším variantom koronavírusu a masovým zhromaždeniam, ako sú politické zhromaždenia a náboženské podujatia, ktoré napriek pandémii mohli pokračovať. V štáte Západné Bengálsko dokonca minulý týždeň v štátnych voľbách hlasovalo milión voličov, ktorí nedodržiavali sociálne odstupy.

Príbuzní obete na COVID-19 smútia pred poľnou nemocnicou v indickom Bombaji. (Foto: SITA/AP)

Indii s krízou pomáhajú desiatky krajín vrátane Japonska, Francúzska, Nemecka, Austrálie, USA či Ruska. Tú podľa odborníkov ešte viac zhoršuje pomalá vakcinačná kampaň. Napriek tomu, že India sa v ostatných mesiacoch stala najväčším producentom vakcín na svete, sama má problémy s nedostatkom dávok. Dosiaľ zaočkovali aspoň jednou dávkou 10 % z 1,4-miliardovej populácie. Úplne zaočkované sú iba 2 % indického obyvateľstva. Výkonný riaditeľ indického Sérového inštitútu varoval, že problém s nedostatkom vakcín môže trvať ešte mesiace.

Podľa denníka Indian Express celoštátna pracovná skupina zaoberajúca sa ochorením COVID-19 radí indickej vláde, aby čím skôr vyhlásila celoplošný lockdown, ktorý by pomohol spomaliť ničivú druhú vlnu v tejto krajine.

Anthony Fauci, popredný americký odborník na infekčné choroby, v sobotu skonštatoval, že okamžitý niekoľkotýždňový tvrdý lockdown by mohol prerušiť prenos tohto ochorenia v Indii, ktorá je pandémiou druhou najviac zasiahnutou krajinou sveta po Spojených štátoch.

- Reklama -