Remišová: Vláda vyčlenila 25 miliónov na boj proti hoaxom

2
Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Zákon o slobodnom prístupe k informáciám by sa mal zlepšiť a viac otvoriť. Na dnešnej tlačovej besede pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače to skonštatovala podpredsedníčka vlády a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová. Podľa nej sa v rámci momentálnej zákonnej úpravy stále nezverejňuje veľké množstvo informácií ako napríklad zmluvy o výkupoch pozemkov alebo informácie o dcérskych spoločnostiach štátnych firiem, a v záujme otvoreného vládnutia je to potrebné zmeniť.

Remišová tiež zdôraznila, že v súvislosti so slobodou tlače je dôležitá aj zodpovednosť. „Slobodu tlače negatívne ovplyvňuje šírenie dezinformácií a hoaxov, ktoré škodia slobodným médiám,” uviedla. Do boja proti hoaxom by podľa nej v budúcnosti mala byť zapojená aj umelá inteligencia a dôležité je tiež vzdelávanie a osveta. „A na to plánujeme vyčleniť vo forme dopytových výziev minimálne 25 miliónov eur,” dodala Remišová.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) zdôraznila, že sloboda tlače je nevyhnutným atribútom dobre fungujúcej demokracie. „Slobodné a nezávislé médiá majú nezastupiteľnú úlohu v našej spoločnosti. Aj preto nebudeme nikdy súhlasiť s akoukoľvek snahou obmedzovať či prikazovať médiám, o čom majú písať a ktoré témy otvárať. Veríme, že už nikdy nebudeme svedkami, keď by bol novinár v našej krajine sledovaný, zastrašovaný či dokonca sa stal obeťou vraždy,” priblížila strana v stanovisku, ktoré zaslal jej hovorca Ondrej Šprlák.

Podľa liberálov je dôležité chrániť nezávislosť pravdivého spravodajstva, a to najmä v čase šíriacich sa dezinformácií a hoaxov. „Sloboda tlače tak pre nás ostáva kľúčovým prvkom demokratického štátu,“ doplnil poslanec parlamentu a člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin (SaS).

- Reklama -

2 KOMENTÁRE

  1. Zatiaľ všetko čo sa oficiálne prezývalo hoaxom potvrdilo ako pravda. Takže použime správny význam Remišovej slov : VLÁDA VYČLENILA 25 MILIÓNOV NA BOJ PROTI PRAVDE.

  2. Toto nie je žiadny boj proti hoaxom, ale cenzúra. Čo je alebo nie je hoax budú rozhodovať (a aj rozhodujú) v Bruseli a v Bratislave. Na prvom mieste je nepodmienečná poslušnosť voči EÚ impériu. Paralela s obdobím tzv. reálneho socializmu, kedy strana a štátne orgány rozhodovali o tom, čo je socialistické alebo protisocialistické (resp. imperialistická propaganda).

Comments are closed.