Pri kontrolách ovocia a zeleniny našli inšpektori nevyhovujúci tovar

0
Trh
Ilustračná snímka: TRH Foto:(AdobeStock)

V marci tohto roka vykonali inšpektori autorizovaní na kontrolu obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny 152 takýchto kontrol. Celkovo prekontrolovali viac ako 11 618 kilogramov tovaru, z čoho 324 kilogramov nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. 

 Všetok nevyhovujúci tovar objavili kontrolóri v maloobchodných jednotkách. Z nevyhovujúceho množstva plodín v znaku minimálne požiadavky na kvalitu nevyhovelo 27,6 %, v znaku obchodná kvalita 10,5 % a v znaku označenie 61,9 %. Pri kontrolách u prvovýrobcov ani vo veľkoobchodných skladoch nebol zistený nevyhovujúci tovar. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS).

Na jedného inšpektora vychádzali v marci v priemere tri kontroly. V maloobchodných jednotkách bolo vykonaných 140 kontrol, u prvovýrobcov boli vykonané tri kontroly, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných deväť kontrol. Na mieste posúdili inšpektori zhodu s obchodnými normami (hodnotenie na mieste – HNM) u 856 plodín, z čoho 21 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme.

V maloobchodných jednotkách bolo posúdených 805 plodín, z čoho 21 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme, u prvovýrobcov bolo posúdených 8 plodín, hodnotené plodiny boli vyhovujúce, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných 43 HNM, plodiny vyhoveli požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme.

Celkom bolo hodnotených 57 druhov ovocia a zeleniny, z ktorých 45 podlieha požiadavkám všeobecnej normy a 12 požiadavkám špecifických noriem. Pri dovoze neboli vykonané kontroly, pri vývoze inšpektori vykonali dve kontroly. Právoplatným rozhodnutím boli v marci ukončené štyri správne konania. Pokuty boli uložené vo výške 5 900 eur.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu