Španielsko skúma miešanie dvoch rôznych vakcín proti koronavírusu

0
Niekoľko stoviek ľudí čaká v rade pred vakcinačným centrom na očkovanie vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca v meste Schwerin, spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko na severe Nemecka v piatok 30. apríla 2021. Od 1. mája 2021 ľudia plne zaočkovaní proti koronavírusu v nemeckej spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko, sú oslobodení od povinnosti testovať sa. Bez testu tak môžu ísť do kaderníctva, ZOO či železiarstva. (Foto: TASR/AP)

Španielske zdravotnícke úrady v piatok oznámili, že začali podávať dávky vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech účastníkom vládnou riadenej štúdie, aj mladým ľuďom, ktorí dostali prvú dávku vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Výskumníci zo španielskeho Inštitútu Karola III. chcú zistiť účinky miešania vakcín od rôznych výrobcov, keďže hľadajú náhradnú druhú dávku – dôvodom je výskyt veľmi zriedkavých krvných zrazenín v mozgu spájaných s očkovacou látkou od AstraZenecy.

Odborníci vyhlasujú, že riziká vakcíny od britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti sú menšie než riziko krvnej zrazeniny, ktorému čelia zdravé ženy užívajúce antikoncepciu.

Do štvrtka dostalo vakcínu od Pfizeru/BioNTechu ako druhú dávku celkovo 400 ľudí, pričom 200 ďalších ľudí v rámci štúdie zaradili do kontrolnej skupiny, oznámilo v piatok španielske ministerstvo zdravotníctva.

Do štúdie je zapojených päť hlavných nemocníc po celom Španielsku a výsledky sa očakávajú v polovici mája.

Prvú dávku vakcíny od AstraZenecy dostali v Španielsku približne dva milióny ľudí vo veku do 60 rokov, kým španielske úrady jej používanie v tejto vekovej skupine zastavili.

Jednotlivci, ktorým vpichli prvú dávku od AstraZenecy 8. februára, by mali dostať druhú dávku 8. mája, ako uvádza výrobca v odporúčaniach. Úrady vravia, že odklad druhej dávky je bezpečný.

- Reklama -