Matovič hovoril v parlamente, čo ho ako premiéra privádzalo do nepríčetna. Blaha nazval Hegera jeho sekretárkou

0
Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) (Foto: TASR)

Expremiér Igor Matovič (OĽANO) sa ospravedlnil v pléne Národnej rady (NR) SR všetkým, ktorých sa počas svojho pôsobenia vo funkcii predsedu vlády dotkol a ktorí jeho vyjadrenia vnímali ako nenáležité. Hovorí, že ho “do nepríčetna” privádzala ľahostajnosť niektorých voči potrebe ochrany životov a zdravia ľudí. “Verím, že väčšina z vás by konala rovnako,” povedal. Počas diskusie k programovému vyhláseniu vlády (PVV) tiež uviedol, že je hrdý na viacerých ministrov a ich prácu. Opätovne kritizoval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú za jej vyjadrenia počas pandémie aj opozíciu.

Matovič poznamenal, že ako premiér mal kľúčovú úlohu bojovať s pandémiou nového koronavírusu. Tvrdí, že išlo o boj s ľuďmi, ktorí dávali na prvé miesto slobodu jednotlivca. Poukázal najmä na opozičný Smer-SD a Hlas-SD. Poďakoval sa všetkým, ktorí na prvé miesto postavili zápas za záchranu životov. Prezidentke Čaputovej vyčítal, že za uplynulý rok od nej počul len minimum vyjadrení nabádajúcich ľudí, aby sa chránili a pomohli vláde.

V diskusii pripomenul aj spory v koalícii a vládnu krízu. Napriek tomu je hrdý na ministrov. Hrdý je na ministerku investícii a informatizácie Veroniku Remišovú (Za ľudí) za to, ako narába s eurofondami, hoci v zlomovej situácii “stála na opačnej strane”. Pochválil aj exministra financií a nového premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina), Milana Krajniaka (Sme rodina) za prácu v rezorte práce, či Jána Budaja (OĽANO) ako šéfa envirorezortu. Ocenil aj “čistky”, ktoré z pozície ministra vnútra zabezpečuje Roman Mikulec (OĽANO) tým, že dal slobodu konať kľúčovým ľuďom a vyšetrovateľom. Dodal, že je hrdý aj na ostatných členov vlády, ktorí si, “niekto viac a niekto menej”, svoju prácu vykonávajú dobre.

“Konečne vystúpil skutočný premiér. Keby ste videli, ako sa zaľúbene na vás pozerala vaša sekretárka – pán Heger,” reagoval na Matovičovo vystúpenie Ľuboš Blaha (Smer-SD). Vyhlásil, že táto vláda premenila Slovensko na jeden veľký koncentračný tábor. Expremiéra obvinil, že môže za nedostatok liekov na Slovensku, “zbabraný” nákup Sputnika, vulgarizáciu slovenskej politiky, nárast nenávisti i za to, že ľudia a firmy nedostali štátnu pomoc a podobne.

zľava Ľuboš Blaha a Vladimír Faič (obaja Smer-SD) Foto: TASR

Milan Potocký (OĽANO) poznamenal, že Matovič sa ako prvý premiér postavil proti korupcii. Lucia Drábiková (OĽANO) sa mu poďakovala za to, že bojoval za ochranu ľudských životov. Vyzdvihla tiež jeho schopnosť ustúpiť z premiérskeho postu a prenechať ho Hegerovi. Peter Pollák (OĽANO) označil Matoviča za chybu v systéme, ktorý roky budovali Smer-SD a Hlas-SD. “Ty si tou chybou, ktorá im pokazila celý systém korupcie a našich ľudí,” povedal Matovičovi.

- Reklama -